Szukaj

Prace licencjackie. Jak je pisać?

Prace licncjackie

Dla większości studentów jest pierwszą pracą dyplomową, a tym samym pierwszą poważną pracą, jaką muszą napisać. Wymaga odpowiedniej wiedzy, znajomości teorii i praktyki, a także umiejętności selekcji i gromadzenia informacji. Praca licencjacka – jak powinno się ją pisać?

Kiedy zacząć przygotowania do pisania pracy licencjackiej?

Choć prace licencjackie są obowiązkowym etapem dla studentów poważnie myślących o swojej edukacji, zdecydowana większość zaczyna myśleć o nich dopiero w momencie, gdy rozpoczynają się seminaria. Czy to wystarczy? To, tak naprawdę, zależy przede wszystkim od samego studenta.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że odkładanie przygotowań do pisania pracy licencjackiej aż do ostatniego możliwego momentu zawsze wiąże się z komplikacjami. W najlepszym przypadku skończy się jedynie na sporym stresie i serii nieprzespanych nocy. W najgorszym może oznaczać zawalenie terminu lub negatywną ocenę na obronie. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Prace licencjackie
Prace licencjackie

Przede wszystkim przygotowania do pisania pracy licencjackiej należy zacząć jak najwcześniej. Rok powinien wystarczyć, jednak z uwagi na ogromną intensywność życia studenckiego – nauka, praca, zabawa – warto rozpocząć myślenie o pracy licencjackiej zaraz na początku drugiego roku studiów.

Od czego zacząć planowanie pracy licencjackiej?

Mając odpowiednio dużo czasu na przygotowania, możemy spokojnie zabrać się za planowanie przyszłej pracy licencjackiej. Na początku warto poważnie zastanowić się nad wyborem tematu. Wprawdzie na dwa lata przed oddaniem pracy trudno jest stworzyć temat, który w niezmienionej już formie przetrwa aż do rozpoczęcia samego pisania, można jednak określić, jakie zagadnienie będzie tym idealnym, o którym chcielibyśmy pisać.

Znając już zagadnienie i – choćby w przybliżeniu – zakres informacji potrzebnych nam do jego opracowania, możemy przejść do etapu selekcji i gromadzenia materiałów źródłowych. Ponieważ etap ten jest niezwykle czasochłonny, warto jest przejść do niego zaraz po trzecim semestrze studiów. Prawdopodobnie będziemy musieli odwiedzić kilka bibliotek i przeczesać spisy książek w niejednej wypożyczalni. Najważniejsze pozycje, czyli te, które będą stanowiły podstawę naszej pracy licencjackiej, warto mieć na własność. Dzięki odpowiednio wcześniej rozpoczętym przygotowaniom, będziemy mieli czas na wyszukanie ich w dobrych cenach w księgarniach, w antykwariatach lub na internetowych aukcjach.

Ostatnim etapem przygotowań do pisania pracy licencjackiej jest tworzenie zarysu plany pracy. Szczegółowy plan pracy zwykle powstaje podczas kolejnych seminariów temu poświęconych, jednak warto mieć już wcześniej przygotowany jego zarys, który będzie jedynie nieznacznie modyfikowany.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*