Szukaj

Rekuperacja domu – o czym należy pamiętać?

rekuperator

Budownictwo jest jedną z tych gałęzi gospodarki, w której pojawiają się wciąż coraz to bardziej nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli tak zwana rekuperacja.

Rekuperacja a tradycyjna wentylacja

Wiadomo wszystkim, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna oparta jest na systemie kominów. Inaczej rzecz ujmując opiera się na jednym strumieniu powietrza, które wytwarzane jest dzięki różnicy ciśnień między wnętrzem domu a jego otoczeniem. System ten ma jednak wiele wad, bo chociaż w zamierzeniu ma służyć wymianie powietrza w pomieszczeniu, a więc ułatwiać wyciągnięcie zużytego powietrza na zewnątrz i umożliwienie napływu świeżego do środka, nie do końca spełnia on swoje zadania.

Rekuperacja zaś to nowoczesna wentylacja mechaniczna. Jej zadaniem jest nie tylko wymiana zużytego i zanieczyszczonego powietrza na świeże, ale również odzyskanie z usuwanego powietrza zgromadzonego w nim ciepła.

rekuperator

Do czego służą rekuperatory

Rekuperatory to najważniejsze elementy w instalacji wentylacji mechanicznej. Jest to urządzenie zaopatrzone w wymiennik, mający za zadanie odzyskiwać ciepło. Dzieje się to w skutek przekazywania energii pomiędzy dwoma strumieniami powietrza przechodzącymi przez rekuperator. Innymi słowy strumień powietrza wyciąganego z budynku wchodząc do urządzenia przekazuje energię cieplną strumieniowi powietrza nawiewanego. W ten sposób wprowadzane do wewnątrz powietrze zostaje nagrzane.

Dodatkowo jeszcze nawiewane powietrze zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń i alergenów, co we współczesnych realiach życia ma ogromne znaczenie. Nie trzeba więc nawet otwierać okien, by mieć czyste przefiltrowane, a jednocześnie ciepłe powietrze w mieszkaniu.

Rekuperatory – zalety

Najważniejsze zalety rekuperacji to wspomniana wyżej filtracja powietrza z odzyskiem ciepła, a także:

  • oszczędność wydatków na ogrzewanie (rzędu nawet do 50% przy zakupie wymiennika przeciwprądowego),
  • pełna kontrola nad instalacją umożliwiająca sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego,
  • szybkie usuwanie zapachów (np. z kuchni) i wilgoci (kuchnia, łazienka),
  • czyste powietrze, a więc brak kurzu, roztoczy, bakterii,
  • mieszkanie wolne od owadów latem (nie ma konieczności otwierania okien),
  • możliwość montażu dodatkowych układów uzdatniających powietrze (jonizatory, filtry węglowe, czujniki CO2),
  • zwiększenie wartości oraz standardu budynku wyposażonego w rekuperator,
  • możliwość podpięcia wentylacji pod inteligentny system zarządzania domem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*