Szukaj

Najczęściej wybierane kierunki studiów wśród maturzystów

Wybór studiów to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Od tej decyzji zależeć może, jak potoczą się dalsze losy i ułoży się kariera zawodowa. Sprawdźmy, jakie kierunki mają potencjał i które cieszą się największą popularnością wśród maturzystów.

Jakie kierunki mają potencjał?

O potencjale kierunków studiów decyduje rynek pracy i możliwość znalezienia stałego zatrudnienia, które zagwarantuje bezpieczny byt. Obecnie największa ilość studentów notowana jest na kierunkach inżynieryjnych. Wśród nich zdecydowany prym wiedzie budowa maszyn i mechanika. Maturzyści często interesują się także kierunkami ekonomicznymi, ekonomią i zarządzaniem finansami. Specjaliści podkreślają, że jest to spowodowane dużą ilością ofert pracy w bankach, które zapewniają ścieżkę rozwoju. Nie traci na popularności medycyna. Tutaj prym wiedzie kierunek lekarski i farmacja. Ukończenie tych studiów wymaga dużej ilości nauki i poświęcenia, jednak stwarza olbrzymie możliwości podjęcia pracy i uzyskiwania atrakcyjnego wynagrodzenia. Kierunki humanistyczne nie cieszą się dużą popularnością wśród maturzystów, którzy wybierają studia z myślą o zapewnieniu sobie udanej przyszłości. Jedynie filologia angielska cieszy się popularnością i uznawana jest za kierunek przyszłościowy, który może zapewnić łatwość w znalezieniu pracy. Kierunki typu filologia polska i historia należą do popularnych, jednak wybierane są raczej z pasji i zainteresowań niż przekonania o ich wpływie na świetlaną przyszłość. Listę popularnych i uznawanych za ważne w kontekście znalezienia pracy zamyka prawo.

Popularne, a nieuznawane za przyszłościowe

Start w przyszłość to jeden z aspektów wpływających na wybór studiów. Innym jest chęć przedłużenia swojej młodości i przeżycia przygody. Maturzyści, którzy prezentują takie podejście, interesują się zupełnie innymi kierunkami. Tutaj głównym kryterium jest mała ilość chętnych na miejsce oraz proste egzaminy. Często jednak pierwsze nie idzie w parze z drugim i wielu z przyszłych studentów przeżyje rozczarowanie.Tak jest w przypadku królowej nauk – popularnej filozofii, na którą łatwo się dostać (mała ilość kandydatów), jednak nie jest łatwo się utrzymać. Podobnie sprawa wygląda z archeologią. Maturzyści, którzy szukają sposobu na przedłużenie młodości chętnie sięgają także po kierunki rolnicze.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*