Szukaj

Co to znaczy usłyszeć ciszę?

Co to znaczy usłyszeć ciszę?

Życie każdego człowieka wypełnione jest ogromną ilością przeróżnych dźwięków. A wszystko to, co wpisuje się w rutynę dnia codziennego,  staje się nieodłącznym elementem kształtującej się rzeczywistości „tu i teraz”. Dzięki tym wszystkim czynnikom, można łatwo dojść do wniosku, że otaczający nas świat zaczyna osaczać nas nadmiarem bodźców. W tym momencie należy na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad swoim postępowaniem. Bo gdzie w tym wszystkim jest chwila, by spokojnie odetchnąć? Czy jesteśmy w stanie znaleźć choć jeden moment w naszym życiu, który przeznaczony jest wyłącznie na „świadomą ciszę”?

Cisza i pogoń za własną definicją szczęścia

Bezustannie musimy mocno się gimnastykować, by realizować ukryte w nas pragnienia. Pojawiające się na naszej drodze wskazówki za każdym razem są trochę inne. Ufając jednak własnej intuicji, możemy przy odrobinie wysiłku pokonać pojawiające się co jakiś czas przeszkody i dotrzeć do wyznaczonego celu. Problemem w tym wszystkim jest to, że często lubimy się zapominać i oddajemy się bez reszty podejmowanym działaniom. Powodów takiego stanu rzeczy może być mnóstwo. Wielu z nas, na jakimś etapie w swoim życiu, postanawia dostać się na wymarzone studia. Wtedy też zaczyna się moment skrzętnego zgłębiania materiałów i uczęszczania na potrzebne korepetycje w wolnym czasie. Kolejni postanawiają realizować się w ponadprogramowych zajęciach, które dają im możliwość systematycznego podnoszenia nabytych już kwalifikacji. Jeszcze inni rzucają się na głęboką wodę i podejmują się różnych prac, tylko po to, by wciąż na nowo sprawdzać się w nowych zadaniach. A wszystko to sprowadza się do wspólnego mianownika. Każdy z nas poszukuje odpowiedniego sposobu, aby móc się bezustannie realizować. Podążanie za naszymi marzeniami oraz pragnieniami powoduje, że stajemy się nagle masą zobowiązań, z których systematycznie musimy się wywiązywać. Kiedy nie zajmują nam głowy formalności, zwykle oddajemy swój wolny czas rodzinie, przyjaciołom czy drugiej połówce, tak pozostając w ciągłym rozproszeniu. Aż nadchodzi taka chwila, gdy jesteśmy tylko sami. Tylko czy nadal nie staramy się zagłuszać? Zapewne chwytamy w swoje ręce urządzenia mobilne, bezmyślnie scrollując social media lub zagłębiamy się w kolejną Netflixowską produkcję.

Zwolnij, bo inaczej za szybko upadniesz

Czy zastanawialiście się nad tym, ile tak na dobrą sprawę czynności wykonujecie w kompletnej ciszy? Ciszy, która jest waszym świadomym wyborem. Przecież zdarzają się takie pojedyncze momenty, w których nic nie zakłóca nam spokoju i możemy pobyć sam na sam ze swoimi myślami. Pozwólcie mi, że zadam wam teraz kilka pytań, na które postaramy się wspólnie odpowiedzieć. Po prostu oddajmy się chwili refleksji i wysuńmy na swój temat szczere spostrzeżenia.

Dlatego:

  1. Jak często odkładasz telefon / laptop z dala od siebie?
  2. Idąc na spacer, zabierasz ze sobą jakieś urządzenia?
  3. Co robisz, żeby pobyć w samotności?
  4. Jak dbasz o swój wewnętrzny spokój?
  5. Jak się czujesz z własnymi myślami?

Posegreguj odpowiednie szufladki w swojej głowie

Począwszy od momentu, kiedy otwieramy nasze oczy i musimy wyłączyć dzwoniący budzik naszego telefonu, kończąc na zasypianiu z grającą w tle ulubioną nocną playlistą, towarzyszą nam w ciągu doby rozmaite brzmienia. Jedne z nich zauważamy, a z kolei innych w ogóle nie dostrzegamy. W tym całym chaosie nie dajemy sobie chwili wytchnienia. Patrząc na to z perspektywy mojej osoby, mogę pokusić się o stwierdzenie, że mamy tendencje do zagłuszania się różnymi bodźcami, robiąc to zwykle nieświadomie. Przez wszystko to, co znajduje się dookoła nas, przyzwyczajamy się niejako do takiego stanu rzeczy, coraz mocniej w niego wsiąkając. Docieramy w końcu do takiego momentu w życiu, który powoduje, że musimy zahamować. Dochodzimy wtedy bardzo często do wniosku, że czas coś zmienić w ówczesnym sposobie patrzenia na świat. I tak na początku stawiamy małe kroki ku czemuś dobremu. Dajemy sobie czas na refleksje i stajemy twarzą w twarz ze schowanymi głęboko dylematami. Po prostu wyłączamy się na chwilę od otaczającej nas rzeczywistości. Nasza „świadoma cisza” staje się w danym momencie zbawiennym lekarstwem na otaczające nas trudności i frustracje. Cisza, która prowadzi uspakajający dialog z trapiącymi nas myślami.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*