Szukaj

Co warto wiedzieć o szkoleniach okresowych kierowców?

szkolenia okresowe kierowców

Jak wyglądają szkolenia okresowe kierowców i dlaczego są tak ważne?

Zgodnie z przepisami wszyscy kierowcy zawodowi muszą co 5 lat przechodzić specjalne szkolenia okresowe. Profesjonalne szkolenie okresowe kierowców Rzeszów skierowane jest nie tylko dla tych kierowców, którzy wykonują drogowy przewóz osób, ale również dla tych kierowców, którzy zajmują się transportem różnorodnych towarów. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak tak naprawdę wyglądają szkolenia okresowe dla kierowców i dlaczego odgrywają tak ważną rolę.

 

Jak wyglądają szkolenia okresowe?

Szkolenie okresowe kierowców w Rzeszowie ma na celu odświeżenie wiedzy praktycznej i teoretycznej. Szkolenia organizowane są dla wszystkich tych kierowców, którzy chcą przedłużyć o pięć lat uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. Kursy okresowe dotyczą przede wszystkim kompleksowej wiedzy na temat bezpieczeństwa poruszania się na drodze, jak i również wiedzy na temat prawidłowej organizacji swojego stanowiska pracy.

 

Jak wygląda program szkolenia?

Szkolenia okresowe obejmują 35 godzin zajęć teoretycznych, które realizowane są zawsze w zakresie bloków programowych odpowiadającym poszczególnym kategoriom prawa jazdy (C, C+E, C1, C1+E). Bardzo często kursanci mogą wybrać nie tylko moduły obowiązkowe, ale również szereg modułów dodatkowych takich jak np. pierwsza pomoc, ergonomia dla kierowców, czy obsługa klienta (wizerunek firmy).

 

Zakończenie szkolenia okresowego kierowców

Pamiętać należy o tym, że po zakończeniu szkolenia okresowego nie odbywają się żadne egzaminy końcowe. Kursanci po dokładnym zapoznaniu się z materiałem szkoleniowym, który określony jest w programie, otrzymują specjalne świadectwo kwalifikacji zawodowej. Warto wspomnieć również i o tym, że odbycie szkolenia okresowego musi być również potwierdzone poprzez specjalny wpis w dokumencie prawa jazdy (kod „95”). Każda placówka, która organizuje szkolenie okresowe kierowców Rzeszów, oprócz wydania swoim kursantom odpowiedniego świadectwa kwalifikacji, musi wysłać odpowiednią informację do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

 

Dlaczego szkolenia są ważne?

W oparciu o aktualny kodeks pracy, pamiętać należy o tym, że w żadnym wypadku nie można dopuścić do pracy tych pracowników, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji i stosownych umiejętności, które są niezbędne do wykonywania ich codziennych obowiązków. Szkolenia okresowe dostarczają niezbędnej wiedzy z zakresu znajomości aktualnych przepisów i zasad bezpieczeństwa na drodze. W przypadku zawodowych kierowców, bezpieczeństwo na drodze odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też co pięć lat odbywają się specjalne kursy okresowe, aby można było uaktualnić swoją wiedzę.

Dla tych co dopiero zaczynają przygodę z jazdą, ważny będzie kurs na prawo jazdy (kategoria B), a dla kierowców, którzy próbują nowości – kurs ADR.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*