Szukaj

Dieta i naturalne sposoby na wzdęcia – co warto wiedzieć?

Wzdęcia to bardzo uciążliwa dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Występują one wówczas, gdy w naszym przewodzie pokarmowym zgromadzi się zbyt wiele gazów. Przyczyna może być różna, jednak objawy są bardzo dokuczliwe i potrafiące zdecydowanie utrudnić nam codzienne normalne funkcjonowanie.

Jaka jest przyczyna wzdęć?

Przyczyną wzdęć mogą być różne czynniki. Najczęściej jednak jest to nieprawidłowa dieta. Często żywimy się produktami o niskiej wartości odżywczej, takimi jak różnego rodzaju fast foody, słodycze, kaloryczne przekąski. Również gazowane słodkie napoje mogą powodować problemy ze wzdęciami. Niektóre osoby mogą reagować wzdęciami na rośliny strączkowe, takie jak na przykład fasola. Wzdymające mogą być także dla niektórych takie warzywa, jak cebula. Dodatkowo wzdęcia mogą być spowodowane jedzeniem w pośpiechu. Wówczas bowiem połykamy zbyt dużo powietrza, które później gromadzi się w naszym przewodzie pokarmowym i powoduje gazy. Często osoby chore na zespół jelita drażliwego również zmagają się z uciążliwymi wzdęciami. Objawiają się one poczuciem ciężkości, wzdętym brzuchem i uczuciem przelewania w jamie brzusznej. Dochodzi do tego częste oddawanie gazów oraz silne skurcze i ból. W związku z bólem mogą pojawić się także nudności, a co za tym idzie brakiem apetytu.

Co na wzdęcia? – praktyczne porady

Zmagając się z uciążliwymi dolegliwościami trawiennymi, często zadajemy sobie pytania „co na wzdęcia? Jakie sposoby mogą mi pomóc?” Na wzdęcia najbardziej skuteczną metodą okazuje się być odpowiednia dieta. Aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości, powinniśmy postawić na dietę lekkostrawną. Unikajmy smażonych potraw, fast foodów i słonych oraz słodkich przekąsek. Jedzmy więcej warzyw i owoców. Unikajmy jednak wszystkich produktów, które powodują u nas dolegliwości trawienne. Powinniśmy zrezygnować także z wszelkich napojów gazowanych. Nie chodzi tutaj tylko o słodkie napoje, ale również o zwykłą wodę gazowaną. Starajmy się posiłki spożywać w spokoju i powoli. Odżywianie się w pośpiechu może spowodować połykanie zbyt dużej ilości powietrza. Taki efekt może być spowodowany również częstym żuciem gumy, dlatego i tej czynności powinniśmy unikać. Oprócz odpowiedniej diety, warto wdrożyć w życie picie naparów z ziół. Najlepsze w tym celu będą napary z kopru włoskiego. Warto zioła pić nawet po każdym spożytym przez nas posiłku. Dodatkowo pomocna w walce ze wzdęciami może okazać się aktywność fizyczna. Nie musi to być uprawianie wyczynowego sportu. Na początek wystarczy bowiem codzienny 20-minutowy spacer. Z pewnością przyspieszy to pracę naszego układu pokarmowego i znacznie złagodzi dokuczające nam dolegliwości. Dodatkowo zadbamy o swoją kondycję fizyczną, a to na pewno przełoży się na dobry stan całego naszego organizmu. Pamiętajmy, że bardzo nasilone wzdęcia nie są normalnym stanem naszego organizmu. Zamiast więc kolejny raz wpisywać w wyszukiwarkę internetową hasło „co na wzdęcia?”, powinniśmy udać się do lekarza, który oceni stan naszego zdrowia i znajdzie przyczynę nawracających wzdęć.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*