Szukaj

Ekspertyza budowlana – co to jest i do czego jest potrzebna?

ekspertyza budowlana

Zakup domu zarówno nowego, jak i z rynku wtórnego, czy też planowana przebudowa budynku może wymagać od nas wykonania ekspertyzy budowlanej. Jest to opracowanie techniczne, umożliwiające ocenę stanu technicznego danej nieruchomości, a także zaplanowanie ewentualnego postępowania naprawczego, jakie może być konieczne w przyszłości.

Co to jest ekspertyza budowlana?

Najkrócej mówiąc, ekspertyza budowlana jest to ocena technicznego stanu budynku. Wykonywana jest ona na podstawie dokładnej analizy oraz wyliczeń, umożliwiających zbadanie wytrzymałości różnych elementów konstrukcyjnych budynku. Ekspertyza ma za zadanie nie tylko ocenić stan techniczny, ale też wskazać ewentualne zalecenia co do postępowania remontowego czy modernizacyjnego.

W jaki sposób wykonywana jest ekspertyza budowlana?

Ekspertyza budowlana, czyli inaczej inwentaryzacja zabudowy wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie firmie specjalizującej się w tego typu pracach. Podczas ekspertyzy budowlanej prowadzone są działania na wielu polach, począwszy od oględzin budynku i jego stanu technicznego, poprzez wykonanie pomiarów i wyliczeń oceniających nośność oraz wytrzymałość poszczególnych elementów konstrukcyjnych, aż po wnioski i zalecenia co do postępowania remontowego. Możemy wyróżnić kilka najważniejszych etapów wykonywania ekspertyzy budowlanej, są to:

  • ocena poprawności wykonania oraz obciążania takich elementów konstrukcji jak ściany, dach, stropy, fundamenty;
  • dokładne zbadanie usterek takich jak pęknięcia ścian;
  • przygotowanie rysunkowej oraz fotograficznej dokumentacji przeanalizowanych elementów
  • ocena stanu technicznego wszystkich instalacji
  • sformułowanie wniosków
  • sformułowanie zaleceń dalszych działań np. prac remontowych.

Do czego potrzebna jest inwentaryzacja zabudowy?

Dokładna i specjalistyczna ekspertyza budowlana pozwala potencjalnemu inwestorowi poznać realny stan budynku, co z kolei pozwoli podjąć ostateczną decyzję o ewentualnym zakupie, lub wdrożeniu modernizacji. Ekspertyza budowlana sprawdza się zarówno w celach komercyjnych w przypadku dużych inwestycji, jak i w celach prywatnych, na przykład w przypadku zakupu domu z rynku wtórnego. Dzięki wykonaniu ekspertyzy przyszli właściciele zyskują realny pogląd na stan obiektu, a także zakres ewentualnych prac remontowych, co z pewnością wpłynie na ostateczną cenę nieruchomości.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*