Szukaj

Rozdzielnice elektryczne – jak wybrać odpowiednią?

rozdzielnie_elektryczne-658x438

Instalacja elektryczna w nowopowstałym domu to jeden z najważniejszych układów w budynku, który będzie wpływał na komfort, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo codziennego funkcjonowania przyszłych mieszkańców. Odpowiednie rozprowadzenie przewodów, rozmieszczenie gniazd elektrycznych i włączników, to kluczowe elementy odpowiadające za użyteczność instalacji. Jeżeli jednak chodzi o jej trwałość i bezpieczeństwo, punktem kulminacyjnym jest rozdzielnia elektryczna, czyli miejsce, gdzie spotykają się wszystkie przewody znajdujące się wewnątrz, a także wychodzące na zewnątrz budynku. To tutaj też umiejscowione są najważniejsze zabezpieczenia chroniące instalację przed przepięciami, skokami napięcia czy instalacje odgromowe. Czym zatem kierować się przy wyborze rozdzielnicy elektrycznej?

Na co zwrócić uwagę, wybierając rozdzielnicę elektryczną?

Kluczową kwestią podczas wyboru rozdzielnicy elektrycznej jest oczywiście jej jakość. Nie powinniśmy oszczędzać na tym elemencie instalacji. Warto wybrać rozdzielnicę elektryczną od renomowanego producenta, który zagwarantuje, że będzie ona działać sprawnie przez długi czas. Kolejną istotną sprawą jest sposób montażu rozdzielnicy. Możemy spotkać się bowiem z rozdzielnicami natynkowymi, a także podtynkowymi. O tym, który rodzaj wybrać zadecydują przede wszystkim możliwości przestrzenne, a w drugiej kolejności walory estetyczne.

Rozdzielnica elektryczna – jak wybrać najlepszą?

Oprócz jakości oraz sposobu montażu wybór rozdzielnicy elektrycznej powinien przede wszystkim być podyktowany wielkością instalacji elektrycznej, stopniem jej rozbudowania, a także stopniem ochrony. Skrzynki elektryczne, jak potocznie nazywane są rozdzielnice elektryczne, różnią się od siebie przede wszystkim wymiarami, lub liczbą modułów. Jeżeli chodzi o stopień ochrony, to możemy spotkać się z rozdzielnicami o stopniu ochrony IP31- przeznaczone są one do montażu wewnątrz budynku, oraz rozdzielnice o stopniu ochrony IP54, dedykowane do użytkowania w trudnych warunkach, na zewnątrz, lub w miejscach zadymionych, zawilgoconych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*