Szukaj

Ibuprofen vs paracetamol – podobieństwa i różnice

Gdy dotyka nas ból, nie chcemy od razu zażywać żadnych leków. Jest to zrozumiała postawa, jednak, gdy staje się on coraz bardziej uciążliwy, możemy potrzebować tabletki. Najczęściej zażywanymi substancjami są ibuprofen lub paracetamol. Czy są między nimi jakieś podobieństwa i czym się różnią?

Kiedy stosować ibuprofen, a kiedy paracetamol?

Zarówno ibuprofen, jak i paracetamol to bardzo popularne substancje, stosowane przy walce z bólem. Ibuprofen jednak wykazuje również działanie przeciwzapalne, a więc przyjmują go często osoby, które zmagają się z różnego rodzaju stanami zapalnymi występującymi w ich organizmie, na przykład osoby, które cierpią na zwyrodnienie stawów. Paracetamol natomiast właściwości przeciwzapalnych nie wykazuje, jednak równie skutecznie poradzi sobie z bólem, na przykład silnym bólem głowy. Należy uważać jednak na to, aby nie przedawkować tej substancji, podobnie jak z ibuprofenem. Przedawkowanie paracetamolu skutkuje najczęściej uszkodzeniem wątroby. Środka tego powinny unikać również osoby, które cierpią na niewydolność nerek. Ibuprofen natomiast jest niewskazany dla wszystkich tych, którzy zmagają się z wrzodami żołądka. Obie substancje można stosować u dzieci, jednak paracetamol już od ich urodzenia, natomiast ibuprofen dopiero od 6 miesiąca życia. Dlatego też paracetamol jest jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwgorączkowych u niemowląt. Zarówno ibuprofenu, jak i paracetamolu nie można łączyć z alkoholem. Może bowiem dojść do tego, że alkohol wzmocni działanie leku, co skończy się wieloma nieprzyjemnymi dla naszego organizmu konsekwencjami. Warto pamiętać, aby przyjmując jakikolwiek lek zawsze konsultować się z lekarzem lub czytać dokładnie ulotkę do niego dołączoną. Jednymi z najbezpieczniejszych i najbardziej polecanych obecnie na rynku leków zawierających ibuprofen są na przykład Ibum express, Ibufen czy Nurofen.

Czy ibuprofen można łączyć z paracetamolem?

Ibuprofen i paracetamol to substancje, które charakteryzują się różnym działaniem. Z tego względu możliwe jest ich łączenie, a więc przyjmowanie jednocześnie środków zawierających zarówno ibuprofen, jak i paracetamol. Oczywiście zawsze należy brać pod uwagę to, jakie są predyspozycje danej osoby i czy nie ma żadnych przeciwskazań, aby przyjmowała ona te leki oddzielnie. Jeśli nic takiego nie ma miejsca, to bezpieczne jest łączenie tych dwóch substancji. Należy jednak zawsze dbać o to, aby nie przekroczyć zalecanych dawek tych środków. Faktem jest to, iż przy łącznym zażywaniu ibuprofenu i paracetamolu możemy osiągnąć nawet lepsze efekty, niż gdybyśmy przyjęli jedną z tych substancji osobno, nawet w większej dawce. Na rynku dostępne są dzisiaj nawet konkretne preparaty, w których połączono ibuprofen oraz paracetamol. Można zdecydować się więc na jeden z nich lub po prostu oddzielnie zażyć na przykład tabletkę zawierającą ibuprofen oraz tabletkę zawierającą paracetamol.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*