Szukaj

Idealne buty trekkingowe – czym kierować się przy wyborze?

Najważniejszym elementem wyposażenie na szlaku są bez wątpienia dobre buty w góry. Obuwie trekkingowe to gwarancja bezpieczeństwa i wygody; jako, że jest to inwestycja na kilka dobrych lat, warto zadbać o zakup jak najlepszego modelu. W tym celu poznać należy najważniejsze parametry określające właściwości profesjonalnego obuwia trekkingowego.

Czym jest obuwie trekkingowe?

Buty trekkingowe to podstawowy ekwipunek każdego miłośnika wędrówek górskich, a ich zasadniczą funkcją jest zapewnienie jak najlepszej przyczepności do podłoża, komfort wędrówki, stabilność na zdradliwych górskich szlakach oraz ochronę przed kontuzjami. Na etapie projektowania i wykonania butów trekkingowych uwzględniono szereg rozwiązań, które mają umożliwić realizację tych założeń.

Wybierając się w niższe góry z przewagą piaszczystego podłoża czy leśnej ściółki, odpowiednie są niskie buty trekkingowe, nie zakrywające kostki. Nie stabilizują kostki, nie chronią zatem skutecznie przed jej kontuzjami, są za to przewiewne i lekkie. Natomiast wędrówka po trudniejszym, skalnym szlaku wymaga obuwia zakrywającego kostkę, z twardszą podeszwą. Jak dobrać buty trekkingowe? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak dobrać dobrze obuwie górskie?

Jednym z najważniejszych elementów obuwia trekkingowego jest podeszwa. Im jest grubsza, w tym mniejszym stopniu stopa odczuje trud wędrówki, zaś doskonała przyczepność do podłoża i antypoślizgowość to gwarancja bezpieczeństwa. Gumowa podeszwa doskonale amortyzuje stopę, współpracuje nawet z trudnym podłożem i jest odporna na ścieranie.

Zewnętrzny materiał buta, z racji bezpośredniego kontaktu z otoczeniem, powinien cechować się:

– wodoodpornością
– wytrzymałością
– lekkim usztywnieniem
– lekkością
– ochroną przed utratą ciepła

Idealne przyleganie do stopy gwarantuje odpowiedni fason cholewki oraz system zapięć (sznurowanie, rzepy czy haczyki stabilizujące na wysokości kostki). Natomiast odpowiednia wkładka antybakteryjna, chłonąca pot, zwiększa komfort wędrówek górskich. Rozmiar powinien być dobrany zgodnie z zasadą, że należy pozostawić około 1 – 1, 5 cm luzu na grubą skarpetę czy ewentualne opuchnięcia stopy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*