Szukaj

Kilka zasad na zaprojektowanie funkcjonalnej kuchni

Kuchnia to bez wątpienia najważniejsze miejsce w każdym domu, w którym nie tylko przygotowywane są posiłki, ale również spotyka się tam przy stole cała rodzina. Dlatego też tak ważne jest, aby była ona urządzona zarówno funkcjonalnie, jak i przytulnie. Jak więc zaplanować kuchnię, aby spełniała ona wszystkie wymagania oraz potrzeby domowników?

Indywidualna kuchnia w mieszkaniu

Idealna kuchnia to połączenie funkcjonalności i wygody z rodzinną atmosferą. Projektując kuchnię warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, które pomogą w optymalnym zagospodarowaniu całej przestrzeni pomieszczenia. Oczywiście, nie ma jednego, uniwersalnego wzorca aranżowania kuchni. Wszystko zależy od wielkości oraz architektonicznego rozplanowania pomieszczenia, a także od indywidualnych preferencji domowników.

Po trójkącie

Zazwyczaj kuchnia w mieszkaniu jest projektowana w oparciu o tzw. zasadę trójkąta. W tym założeniu wierzchołki tej figury geometrycznej tworzą trzy podstawowe urządzenia, znajdujące się w każdej kuchni, a więc zlewozmywak, lodówka oraz kuchenka, natomiast boki trójkąta mają stanowić drogi, po których będzie można poruszać się swobodnie podczas przygotowywania posiłków. Przyjmuje się, że optymalne odległości pomiędzy wierzchołkami trójkąta, czyli zlewozmywakiem, lodówką oraz kuchenką nie powinny być większe niż 210 cm, natomiast pomiędzy lodówką a kuchenką 270 cm.

W zależności od gabarytów pomieszczenia kuchennego, łączna długość blatów roboczych nie powinna być mniejsza niż 200 cm. Ważnym aspektem w każdej kuchni jest odpowiednie wygospodarowanie miejsca obok kuchenki. Minimalna długość takiej powierzchni to 40 cm z jednej strony. Optymalnie byłoby, gdyby takie miejsca robocze znajdowały się po obu stronach urządzenia. Kuchnia w mieszkaniu nie może się również obyć bez głównego, dużego blatu roboczego, którego długość powinna wynosić co najmniej 80 cm.

Mała kuchnia w mieszkaniu

W przypadku małej kuchni nie jest wskazane stosowanie wysokiej zabudowy meblowej, w tym przede wszystkim instalowanie szafek pod sam sufit, ponieważ taka konfiguracja sprawia, że pomieszczenie wydaje się jeszcze bardziej klaustrofobiczne i przytłaczające. Jeżeli jednak taka aranżacja jest konieczna, zaleca się zamontowanie szafek z frontami wykonanymi ze szkła zmatowionego lub też półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie optycznie powiększy przestrzeń kuchenną. Kuchnia w mieszkaniu o małych gabarytach powinna zostać również pozbawiona drzwiczek szafek otwieranych skrzydłowo. Można je z powodzeniem zastąpić na przykład żaluzjami, roletami lub przesuwnymi osłonami. W niskich szafkach można zastosować przeszklone osłony podświetlane od wewnątrz.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*