Szukaj

Porównanie kawy i Yerba Mate – wady, zalety i ciekawostki

Szukając pobudzenia i chcąc dodać sobie tak potrzebnej każdego dnia energii, ludzie piją napoje, które właśnie takie zadanie spełniają (dzięki zawartej w nich kofeinie). Mowa tutaj o Yerba Mate i kawie. Czy te napoje czymś się od siebie różnią? Który jest lepszy? Poniżej krótkie porównanie tych naturalnych produktów, które zwiększają koncentrację organizmu.

Czym charakteryzuje się kawa?

Na początek warto zaznaczyć, że [b]kawa ziarnista zawiera więcej kofeiny niż kawa rozpuszczalna[/b], dlatego kiedy potrzebuje się prawdziwego pobudzenia warto postawić na tę pierwszą. Jak już było wspomniane wcześniej, [b]kawa pobudza także koncentrację, a do tego aktywuje organizm i przyspiesza przemianę materii[/b]. Do jej zalet można zaliczyć również ciekawy smak oraz to, że [b]powoduje ona dość szybki skok energetyczny[/b]. Jednak z piciem kawy wiąże się także kilka wad. Można wśród nich wymienić to, że:
– kawa ziarnista może zbytnio podnieść ciśnienie,
– proces palenia niszczy w niej cenny dla organizmu kwas chlorogenowy,
– kawa przyczynia się do niedoboru magnezu, wypłukuje też z organizmu wapń i witaminy z grupy B (co wpływa na spadek dobrego samopoczucia),
– napój ten szybko pobudza, ale równie szybko to pobudzenie znika, a człowiek traci energię do pracy intelektualnej, czy wysiłku fizycznego.

Jak działa na organizm Yerba Mate?

Napar ten – tak jak kawa – pobudza i zwiększa koncentrację, ale jednocześnie chroni przed stresem oksydacyjnym, gdyż jest źródłem antyoksydantów oraz polifenoli. Co więcej, [b]Yerba Mate dostarcza organizmowi niezbędne mu składniki mineralne[/b], takie jak: magnez, mangan, krzem, potas, cynk, [b]a także witaminy[/b]: A, B, C, H, PP. Mieszanka ta zawiera też kwas chlorogenowy i saponiny, które [b]opóźniają wchłanianie tłuszczu (pomagają w odchudzaniu)[/b] oraz wpływają na metabolizm cholesterolu. W przeciwieństwie do kawy, Yerba Mate poprawia też perystaltykę jelit, a także chroni wątrobę. Napar ten [b]pobudza wolniej niż kawa, ale za to dłużej utrzymuje taki stan organizmu[/b], dzięki czemu znacznie pomaga w pracy czy nauce. Do wad Yerby zaliczyć można zaś bardziej skomplikowany proces parzenia i smak, który początkowo jest dość trudny do zaakceptowania.

Co jest lepsze?

Po pierwsze – żadnego z produktów pobudzających nie można pić w nadmiarze, bo zawierają one kofeinę, a co za tym idzie – fenole, które zmniejszają wchłanianie pozytywnych składników. Jednak, pobudzają one organizm, co jest bardzo potrzebne w życiu codziennym. Z powyższego porównania wynika, że Yerba Mate wykazuje o wiele więcej pozytywnych właściwości na organizm niż czarna kawa. Najlepiej więc spróbować obu tych naparów, a później samodzielnie zdecydować, czy stawia się na właściwości zdrowotne, czy na niepowtarzalny smak.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*