Szukaj

Sprawy rozwodowe, czyli jak przygotować się do rozwodu

Sprawy rozwodowe

Rozwód to decyzja ostateczna, którą należy podejmować rozważnie. Podobnie jak ślub, rozwód powinien być odpowiednio zaplanowany. Niemniej jednak początek sprawy rozwodowej należy rozpocząć od przygotowania profesjonalnego pozwu o rozwód.

Na początku ustal faktyczną przyczynę rozpadu małżeństwa

Decydując się na rozwód, należy ustalić faktyczną przyczynę rozpadu małżeństwa. Najczęściej jest to zdrada, nałogi, przemoc, często też niezgodność charakterów. Zdarza się, że niektóre z wymienionych przyczyn występują równocześnie. Warto także zastanowić się, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa i czy przypadkiem to drugi małżonek nie jest współwiny. Jest to bardzo ważne dla dalszej strategii procesowej. Czasami jest tak, że pomimo zdrady jednego ze współmałżonków, drugi również jest winny rozpadu małżeństwa lub małżeństwo rozpadło się już przed zdradą.

Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez?

Każdy wyrok rozwodowy może zawierać orzeczenie o winie. Na zgodny wniosek małżonków, sąd nie orzeka o winie w rozpadzie małżeństwa. Często poszkodowany rozwodem małżonek chce rozwiązania małżeństwa z orzekaniem o wyłącznej winie współmałżonka. Zazwyczaj są to sprawy ze zdradą, bądź przemocą w tle. Warto pamiętać jednak, że wnosząc pozew o rozwód bez orzekania o winie, nie postępowanie skończy się zgodnie z wnioskiem powoda. Współmałżonek, który otrzymał pozew, może wnieść o rozwiązanie małżeństwa z wyłącznej winy małżonka inicjującego postępowanie. W przypadku gdy wniosek o ustalenie winnego rozpadu małżeństwa złoży przynajmniej jeden z małżonków, sąd ma obowiązek badać kwestię winy. Sąd może ustalić, że małżeństwo rozpadło się z winy obu stron.

Rozwód – skontaktuj się z radcą prawnym lub adwokatem

Rozważając rozwód, nie powinniśmy sami podejmować takiej walki. Nie jesteśmy specjalistami biegłymi w prawie, a niestety nasz współmałżonek może zatrudnić dobrego adwokata. Z tego względu najlepiej kilka tygodni przed złożeniem pozwu wybrać się do profesjonalnego pełnomocnika – adwokata lub radcy prawnego. Dobry specjalista powinien pomóc nam przygotować pozew rozwodowy, a także będzie nas reprezentował w sądzie.

Warto pamiętać, że podstawą dobrej współpracy z prawnikiem jest szczerość. Wiele osób zataja np. używki, choroby czy zdrady. Niestety takie rzeczy mogą wyjść na jaw w trakcie postępowania sądowego i zaważyć na ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy. Tylko szczerość z prawnikiem może pomóc w przygotowaniu skutecznej strategii procesowej.

Poszukując sprawdzonego radcy prawnego od spraw rozwodowych, warto sprawdzić LEGAL.F KANCELARIA Paulina Fiejdasz Radca Prawny (https://legalfkancelaria.pl/)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*