Szukaj

Historyczne zabytki Białegostoku

Historyczne zabytki Białegostoku

Historia Białegostoku sięga średniowiecza, kiedy to na placu rynkowym Kościuszki pojawiły się pierwsze zabudowania. Białystok, stanowiący część starostwa tykocińskiego, był miejscowością aż do 1962 roku, dopiero wówczas król Jan III Sobieski zdecydował o nadaniu praw miejskich.

W okresie sprzed nadania praw miejskich Białystok był własnością rodziny Wiesiołowskich, później jego gospodarzami zostali Braniccy. Część zabytkowej architektury została wzniesiona już za czasów pierwszych właścicieli między innymi tzw. Biały Kościół, jednak największy rozwój i liczne przebudowy były już inicjatywą Branickich.

Pałac Branickich

Jedną z najpiękniejszych budowli jest zabytkowy pałac Branickich, który powstała w wyniku przebudowy zamku obronnego Wiesiołowskich. Inicjatorem zmian był Mikołaj Branicki, natomiast autorem projektu nowej budowli architekt Tylman z Gameren. Prace budowlane trwały osiem lat, w czasie których dawnej budowli obronnej nadano wygląd reprezentacyjnego pałacu zdobionego kolumnami i rzeźbami.

Częścią posiadłości Branickich jest również gościnny pałacyk znajdujący się przy ulicy Kilińskiego w samym centrum miasta. Budowla została wzniesiona w II połowie XVIII wieku i posiada liczne cechy stylu barokowego.

Bazylika archikatedralna

Wspaniałym połączeniem architektury barokowej i współczesnej jest Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kompleks składa się z dwóch części, starej późnorenesansowej, wzniesionej w XVII wieku oraz nowej, pochodzącej z początku XX. Część datowana na XVII wiek to jednak nie tylko elementy stylu renesansowego, ponieważ wnętrze fundowane przez Jana Klemensa Branickiego ma już charakter późnobarokowy. Początkiem XX wieku, obok dawnej świątyni, wzniesiono nową budowlę w styli neogotyckim, tak że Bazylika stanowi obecnie wspaniały kompleks dwóch kościołów.

Białowieski Park Narodowy

Ratusz Miejski

W połowie XVII wieku na Placu Rynkowym Kościuszki wzniesiono Ratusz, będący okazałą budowlą miejską w stylu późnogotyckim. Jest to doskonały przykład budowli, która w minionych wiekach pełniła funkcję handlową  – w jej wnętrzu znajduje się hala targowa. Ważną rolę ogrywała również wieża zegarowa, ponieważ to właśnie z niej obserwowano miasto. Obecnie w Ratuszu mieści się Musem Podlaskie.

Cekhauz

Budynek wzniesiono na przełomie XVIII i XIX wieku z przeznaczeniem na zbrojownię, jednak ostatecznie służył do przechowywania sprzętu strażackiego. Posiada on kształt tradycyjnego dworku szlacheckiego i obecnie mieści się w nim Archiwum Państwowe.

Większość zabytków historycznych Białegostoku zlokalizowana jest w Rynku lub w jego pobliżu, często stanowiąc integralną część jego architektury. Jednak atrakcje regionu to nie tylko obiekty zlokalizowane w samym mieście, to również Białowieski Park Narodowy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*