Szukaj

Szumy uszne i inne zaburzenia słuchu

Słuch to jeden z pięciu podstawowych zmysłów, które posiadamy. Nie sposób ocenić, który z nich jest najważniejszy, jednak bez wątpienia słuch pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego z nas. Słuch, podobnie jak pozostałe zmysły, jest narażony na niekorzystne czynniki zewnętrze, które z czasem mogą pogarszać jakość słyszenia i prowadzić do występowania tzw. szumów usznych oraz innych niepokojących zaburzeń słuchu.

Szumy i utrata słuchu

Szumy uszne (łac. tinnitus auris) to przypadłość najczęściej dotykająca osób starszych. Skarżą się one wówczas zazwyczaj na dzwonienie, brzęczenie, gwizdanie, szum wiatru czy też tętnienie w uszach. Niestety szumy uszne w przeważającej ilości przypadków są nierozerwalnie związane z utratą słuchu w mniejszym lub większym stopniu.

Szumy uszne i ich przyczyny

Bardzo często szumy usznereakcją obronną mózgu i mogą powstać w wyniku urazu głowy. Często również pojawiają się na skutek przyjmowania określonych leków. Najczęściej jednak są po prostu objawem uszkodzenia narządu słuchu i nieprawidłowego odbierania przez niego sygnałów dźwiękowych.

Szumy uszne mogą być spowodowane zbyt dużym hałasem. Częste słuchanie zbyt głośnej muzyki za pomocą słuchawek nausznych może z czasem doprowadzić do uszkodzenia komórek czuciowych w uchu. Nawracające szumy mogą być także spowodowane przez chorobę Meniere’a. Jest to schorzenie związane ze zbyt dużym gromadzeniem się płynu, tzw. endolimfy, w uchu wewnętrznym, czego efektem jest zaburzenie słuchu oraz równowagi. Ta przypadłość może dać o sobie znać w każdym wieku, jednak zazwyczaj atakuje osoby w wieku pomiędzy 40-60 lat.

Inne schorzenia narządu słuchu

Bardzo częstą przypadłością związaną ze zmysłem słuchu jest zapalenie ucha środkowego. Jest to schorzenie szczególnie częste u dzieci, które charakteryzuje się pogorszeniem jakości słuchu, silnym bólem ucha, nudnościami oraz wysoką gorączką. Inną niebezpieczną chorobą narządu słuchu u człowieka jest grzybicze zakażenie przewodu słuchowego, które atakuje zazwyczaj osoby często przebywające w wilgotnym i ciepłym otoczeniu, a także w pomieszczeniach o silnym zapyleniu. Objawami tego schorzenia są początkowe swędzenie i ból ucha, a następnie dochodzi do wystąpienia ropnej cieczy z ucha.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*