Szukaj

Czym jest badanie EKG, jak się je przeprowadza?

Badanie EKG, czyli elektrokardiografia spoczynkowa, jest to popularne badanie serca. Zazwyczaj lekarz kieruje na nie pacjenta gdy pojawiają się objawy wskazujące na zaburzenia pracy serca. Czym jest więc badanie EKG? Jak przygotować się do badania oraz jak działa aparat EKG? Zapraszamy do lektury.

Co to jest EKG?

Elektrokardiografia jest to metoda badania pracy serca za pomocą aparatu EKG. Rejestruje on prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Skurcze serca wiążą się z wytwarzaniem przez nie prądu elektrycznego. Powstają samoistnie i mają określona częstotliwość. Aparat EKG String Opus jest w stanie wykryć różne choroby serca analizując skurcze mięśnia sercowego. Mogą to być na przykład zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, zawał serca.

EKG Opus – podręczny aparat EKG

Urządzenie do EKG Opus to nowoczesny 12 – kanałowy elektrokardiograf, który jest przenośny oraz niezwykle dokładny. Przeznaczony jest dla najbardziej wymagających pacjentów oraz specjalistów. Wyposażony jest w 10-calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, który jest jednoczenie dotykowym ekranem. Urządzenie umożliwia jednocześnie monitorowanie wszystkich 12 kanałów, a jakość wydruków jest perfekcyjna. Elektrokardiograf String opus umożliwia również zmianę poziomów próbkowania do 32 000Hz dzięki czemu jest niezwykle precyzyjny.

Jakie są wskazania do badania EKG?

Badanie elektrokardiogramem wykonuje się w wypadku wystąpienia bólu w klatce piersiowej, kołatań serca, omdleń bądź nadciśnienia tętniczego. Niemniej jednak badanie tego typu stosuje się także u osób z rozrusznikiem serca, oraz z arytmią.

Jak przygotować się na EKG?

Przed badaniem, co najmniej godzinę, należy nie pić kawy ani nie palić papierosów. Należy także zjeść mały posiłek. Dzień przed umówionym badaniem trzeba także unikać wysiłku fizycznego oraz nie pić alkoholu.
Badanie jest bezinwazyjne. Pacjent kładzie się na wznak, a jego klatka piersiowa pokrywana jest żelem w celu zmniejszenia oporów elektrycznych. Następnie na skórze mocowane są elektrody przedsercowe na przyssawkach. Do kończyn przypina się elektrody klamrowe. Za ich pomocą aparat EKG odbiera sygnały ze skóry, a następnie zapisuje je w postaci krzywej.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*