Szukaj

Klocki – zabawa i rozwój w jednym

Klocki dla dzieci

Wiele rodziców w sklepach zabawkowych rozgląda się za takimi zabawkami dla swoich pociech, które maksymalnie będą stymulować ich rozwój. Rynek zabawek edukacyjnych jest coraz bardziej obfity. Jednak czasem poszukując nowoczesnych rozwiązań, zapominamy o tych, które są najlepsze.

Dlaczego warto bawić się klockami?

Klocki to zabawka uniwersalna, która budzi zainteresowanie na równi wśród dziewczynek, chłopców, jak i ich rodziców. Układanie własnych budowli, czy też odwzorowywanie tych opisanych przez producenta, sprawią niezwykłą radość dla całej rodziny. Podczas budowania do pracy stymulowana jest zarówno lewa, jak i prawa półkula mózgu. Co sprawia, że zabawa klockami jest szczególnie polecana dla osób, które poszukują edukacyjnej rozrywki dla swojej pociechy.

Klocki dla dzieci
Klocki to zabawka uniwersalna, która budzi zainteresowanie na równi wśród dziewczynek, chłopców, jak i ich rodziców.

Klocki – ze względu na swoje niewielkie rozmiary – uczą dzieci chwytania, a także umieszczenia w odpowiednich konfiguracjach. Dzięki czemu rozwijają się ich zdolności manualne – co stanowi doskonały punkt wyjścia do późniejszej nauki pisania – i umiejętność logicznego myślenia. Z początku dziecko może wydawać się niezainteresowane budowaniem własnych konstrukcji, a jedynie ich burzeniem. Jest to naturalny etap nauki. Rzucanie klockami i testowanie ich na różne sposoby pozwala dziecku na zapoznanie się z nowym przedmiotem i jego możliwościami. Dopiero później dziecko zaczyna próbować tworzyć swoje własne budowle. Z początku nie będą one wielkich rozmiarów, lecz z czasem będą się stawać one coraz większe. Dziecko będzie naturalnie dążyć do testowania możliwości klocków. Chłopcy tworzą możliwie najwyższe budowle, dziewczynki niższe, ale szersze.

Klocki pomagają rozwijać wyobraźnię dziecka, a także jego koordynację wzrokową. Układając klocki razem z rodzicami lub innymi dziećmi, maluch nauczy się również współpracy i innych zachowań społecznych, co z pewnością pomoże mu na późniejszym etapie życia.

Wybieramy klocki dla naszego dziecka – na co zwrócić uwagę?

Klocki powinniśmy dobierać przede wszystkim według wieku dziecka. Dla maluszka nie zaleca się kupować klocków, które są niewielkich rozmiarów. Może to doprowadzić do pochłonięcia poszczególnych elementów i w efekcie wizyty u lekarza. Dziecko będzie też znacznie trudniej się nimi posługiwać. Klocki Lego, czy klocki Cobi, które umożliwiają budowę skomplikowanych konstrukcji, będą odpowiednie dla nieco starszych dzieci, które już wyrosły z brania wszystkich swoich zabawek do buzi. Dla maluszków sprawdzą się klocki duże, o prostych kształtach i barwach. Sprawdźmy również, czy mają one zaokrąglone brzegi, co zmniejszy ryzyko skaleczenia lub obtarcia podczas zabawy.

Zapisz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*