Szukaj

Leczenie urazów sportowych – kiedy zgłosić się do specjalisty?

operacyjne leczenie

Uprawianie sportów – zarówno przez amatorów, jak i wyczynowców – jest z reguły obciążone urazami. Niektóre z nich są lekkie i nie wymagają długotrwałego leczenia. Inne są niestety poważniejsze, nie obędą się bez wizyty u specjalisty i dłuższego leczenia.

Urazy sportowe – jak do nich dochodzi?

Medycyna sportowa wyróżnia dwa rodzaje urazów. Są to urazy ostre lub przewlekłe. Do tych pierwszych dochodzi w wyniku jednorazowego, nagłego działania – np. upadku, uderzenia, niewłaściwego postawienia nogi. W większości przypadków towarzyszy im natychmiastowe uczucie bólu. Z kolei urazy sportowe przewlekłe są rozłożone w czasie, powstają stopniowo – np. w wyniku ciągłego przeciążania mięśnia czy stawu. Towarzyszący im ból również narasta stopniowo.

Najbardziej powszechne ostre urazy sportowe

Najlżejszymi urazami sportowymi, do jakich dochodzi, są stłuczenia. Jeśli nie są one poważne, możemy samodzielnie im zaradzić, stosując maści przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Z kolei najczęściej dochodzi do skręceń kostki bądź kolana – jeśli mają one postać ostrą (silny ból, duży obrzęk), trzeba udać się do specjalisty. W lżejszych przypadkach należy odciążyć kończynę, zastosować opaskę usztywniającą i trzymać ją wyciągniętą w górze. Nieco rzadziej występujące urazy to uszkodzenia mięśni lub ścięgien – naderwanie, zerwanie lub nadciągnięcie. Wszystkie są dość bolesne. W tym przypadku przyda się konsultacja lekarska, ponieważ niegroźne nadciągnięcie często trudno samodzielnie odróżnić od znacznie poważniejszego zerwania. Najpoważniejszymi urazami są zwichnięcia i złamania – i tu bezdyskusyjnie pomoże wyłącznie lekarz.

Czy samodzielne leczenie urazów sportowych to dobry pomysł?

Szczegółowo z objawami różnorodnych urazów sportowych i sposobem postępowania, kiedy do nich dojdzie, można zapoznać się na stronie . Właściwe rozpoznanie urazu i stopnia uszkodzenia jest tutaj kluczowe. O ile można wykorzystać tę wiedzę w przypadku lekkich urazów, to te poważniejsze wymagają oczywiście ingerencji specjalisty. Ale pamiętajmy też, że samodzielne określenie rodzaju i stopnia urazu nie zawsze jest łatwe i oczywiste i bezpieczniej będzie skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*