Szukaj

Mleka modyfikowane – jakie mleko wybrać

Mleka modyfikowane

Wybór mleka modyfikowanego dla dziecka nie jest sprawą prostą. Dobrej jakości mleko po pierwsze musi dostarczać dziecku składniki odżywcze, po drugie – smakować naszemu maluchowi, po trzecie zaś – nie powodować żadnych problemów z układem pokarmowym dziecka. Często pogodzenie tych trzech właściwości jest bardzo skomplikowane, jednak nie niemożliwe.

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to mleko krowie, specjalnie przygotowane dla najmłodszych. Jest odpowiednio zmienione, tak by spełniało wszelkie potrzeby dziecka. Wzorcem do jego wytworzenia jest pokarm matki. Najistotniejsze zmiany, jakie zawierają mleka modyfikowane są związane z proporcją białek i tłuszczów, zwiększaniem zawartości witamin, a także żelaza i cynku oraz obniżanie poziomu takich elementów jak sód, chlor czy potas.

Tego typu produkt powinien być podawany dziecku gdy matka nie jest w stanie karmić go piersią. Konieczne jest również zasięgnięcie opinii lekarza pediatry, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego spożywania (np. galaktozemia lub niedobór laktozy u dziecka).

Mleka modyfikowane – dobór do wieku dziecka

Mleka modyfikowane sprzedawane w aptekach bez recepty mają oznaczenia cyfrowe. Im niższa liczba tym młodsze dziecko może być karmione danym jego typem. Mleko oznaczone numerem 1 przeznaczone jest dla niemowląt od urodzenia do 4 miesiąca życia. Jest bardzo delikatne, jednak nie można go podawać wcześniakom. Numer 2 to mleko dla niemowlaków od 5 miesiąca życia, które posiada większą zawartość żelaza. Kolejne numery, aż do cyfry 5 to mleko dla dzieci już powyżej roku. Ich skład jest poszerzony o witaminę D, kwasy tłuszczowe i żelazo.

Stan zdrowia dziecka, a wybór mleka modyfikowanego

Mleka modyfikowane posiadają również oznaczenia dotyczące stanu zdrowia dziecka. I tak np. produkt z oznakowaniem ha jest mieszanką przeznaczoną dla dzieci z alergią. Ar – to mleko przeciw ulewaniu, antyrefluksowe, zawierające substancję zagęszczającą mleko w brzuchu niemowlaka (np. skrobię ziemniaczaną). Oznakowania r lub gr posiadają dodatek ryżowy lub gryczano – ryżowy, dzięki czemu mogą być używane przez dziecko z dużym apetytem lub, by dziecko nie budziło się zbyt często.

Istnieją również mleka modyfikowane zapobiegające kolce lub wzdęciom (np. anticolic lub comfort), na skutek zawartości laktozy i błonnika. Ponadto często stosowanym oznaczeniem w omawianej grupie produktów jest skrót bio, oznaczający mieszankę wyprodukowaną z mleka krowiego, w gospodarstwie ekologicznym, kontrolowanym.

Substancje dodatkowe zawarte w modyfikowanym mleku

Warto również zwracać uwagę na to jakie substancje dodatkowe są zawarte w mleku modyfikowanym. Przykładowo probiotyki wpływają na lepszą pracę jelit i wzmacniają odporność niemowlaka. Z kolei prebiotyki zapobiegają zaparciom. Na lepszy rozwój i pracę komórek układu nerwowego dziecka wpływają z kolei kwasy tłuszczowe LCPUFA, zaś nukleotydy są potrzebne w okresie intensywnego wzrostu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*