Szukaj

Niebezpieczne choroby naszego pupila – nosówka u psa

Każdy właściciel czworonoga chciałby aby ten był zawsze świetnej kondycji, pełen sił witalnych oraz energii. Niestety pies się starzeje a wraz z wiekiem pojawiają się różnorodne dolegliwości. Informacja o chorobie pupila jest niestety bardzo ciężka a nieumiejętność w rozpoznawaniu bólu czy też objawów choroby może sprawić, że za późno zareagujemy. Z tego względu podstawowa wiedza o naszym psie a także zagrożeniach jakie na niego czekają to podstawa.

Rozpoznajemy chorobę u psa

W przeciwieństwie do człowieka pies niestety nie powie nam co mu dolega. Często nawet lekarz ma trudności z diagnozowaniem zarzewia choroby. Wynika to z tego, że psy nie chętnie okazują słabość przez co w trakcie badania nawet nie zaskomlą. Warto więc zaobserwować psa w domu. Często choroba zdradza się poprzez zmianę zachowania pupila. Jeżeli pies był energiczny, dużo biegał i wszędzie było go pełno a nagle stał się apatyczny i ospały może to być pierwszy sygnał. Sporym wyznacznikiem jest także nagła niechęć do jedzenia. Jak wiadomo większość psów do duże łakomczuchy kiedy jednak w misce leżą smakołyki a piesek chodzi obok nich obojętnie to możemy być pewni, że coś mu dolega. Całkiem sporo o stanie zdrowia pupila może nam powiedzieć jego wygląd. Liniejąca, szorstka oraz bez blasku sierść może oznaczać na przykład chorobę skóry

Kolejnymi symptomami może okazać się przewlekła biegunka. Jeżeli wystąpi wraz z krwią trzeba niezwłocznie udać się do weterynarza.

Najczęściej występujące choroby u psów

Najbardziej powszechne choroby to te odkleszczowe. Występują najczęściej u psów przebywających dużo na polu, biegających po lasach czy też w dużych trawach. Same kleszcze nie są groźne jednak choroby jakie wywołują mogą znacznie zaszkodzić pieskowi.

weterynarz warszawa

Innymi uciążliwymi chorobami dla psa są choroby oczu. Niektóre rasy są bardzo podatne na różnego rodzaju zapalenia spojówek poprzez specyficzne ukształtowanie powiek. Inną chorobą może być zaćma. Często pojawia się u starszych psów prowadząc niekiedy do całkowitej utraty wzroku. Z tego względu należy badać oczy pupila aby w porę reagować na pierwsze symptomy.

Dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Jest to choroba dotykająca w głównej mierze duże rasy psów. Niektóre rasy są wręcz na nią podatne. Do grupy zagrożenia można zaliczyć owczarki niemieckie, które bardzo często w starszym wieku mają problemy z biodrami.

Nosówka u psa

Nosówka to zaraźliwa choroba wirusowa i stanowi bardzo duże zagrożenie dla małych psów. Objawy nosówki są podobne do zapalenia spojówek, bardzo często towarzyszą również biegunka i wymioty. Leczenie nosówki jest bardzo długie i polega na łagodzeniu objawów. Aby uchronić psa przed nosówką należy stosować szczepienia najczęściej w 2 i 3 miesiącu życie pieska.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*