Zażywanie narkotyków jest poważnym problemem, który zagraża nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Jeśli zauważymy u swojego dziecka czy innej bliskiej osoby niepokojące zachowanie mogące świadczyć o tym, że jest pod wpływem substancji psychoaktywnych, najlepiej jest od razu wykonać test oczny polegający na obserwacji zachowania się źrenicy pod wpływem źródła silnego światła lub pójść do apteki i kupić test narkotykowy. Jak działają tego typu testy i jakie substancje są w stanie wykryć?
Testy narkotykowe – jakie są dostępne?
Testy narkotykowe dostępne są w każdej aptece, a materiałem służącym do wykrycia obecności substancji psychoaktywnych może być mocz, ślina czy włosy. Chociaż test paskowe dają wiarygodne wyniki, to jednak aby mieć całkowitą pewność, należy wykonać specjalistyczne badania laboratoryjne. Warto wiedzieć, że testy na obecność narkotyków z włosów są w stanie je wykryć nawet do kilkunastu miesięcy od ich zażycia. Domowy test na narkotyki warto kupić i wykonać, gdy dana osoba zaprzecza zażycia substancji psychoaktywnych, ale mamy podstawy co do tego, że nas oszukuje oraz w celu skontrolowania asystencji osoby, która przestała brać narkotyki.
W aptekach dostępne są testy na obecność amfetaminy, THC, heroiny, kokainy i morfiny. Nie ma jednak testów wykrywających środków wziewnych czy LSD. Jeśli chodzi o testy na obecność marihuany w moczu, to są one skuteczne nawet do trzech tygodni od jej zażycia, a te wykrywające amfetaminę tylko do 72h po zażyciu narkotyku. Heroinę można wykryć w moczu do 48h po zażyciu, a kokainę do 48h.
Jak działa test narkotykowy?
Testy na obecność narkotyków w ślinie zawierają koniugat danego narkotyku, który konkuruje z substancjami psychoaktywnymi w próbce śliny. Jeśli stężenie narkotyku jest poniżej czułości progowej testu, to wiążące części przeciwciał nie zostaną nim nasycone, a wynik będzie negatywny. Jeśli zaś przeciwciała na próbniku zareagują z koniugatem narkotyku, to pojawi się w miejscu testowym charakterystyczna czerwona linia. Policyjne walizkowe testy do identyfikacji narkotyków i podejrzanych substancji oparte są na mokrej relacji chemicznej, dzięki czemu można bardzo szybko uzyskać wynik. Wystarczy dodać niewielką ilość substancji, aby granulat znajdujący się wewnątrz ampułki zmienił swój kolor. Są nawet chusteczki wykrywające kokainę, które w kontakcie z substancją psychoaktywną zabarwiają się na konkretny kolor.
Trzeba pamiętać o tym, że testy na narkotyki dostępne w apteczkach dostarczają jedynie wstępnych wyników analitycznych, a w celu ich potwierdzenia należy przeprowadzić dodatkowe badania laboratoryjne typu chromatografia gazowa czy spektrometria masowa.