Szukaj

Prawo jazdy w UK po polsku – jak zrobić?

prawo jazdy w uk

Wielka Brytania to kierunek emigracji wielu Polaków, w tym również tych w młodym wieku. Duża część z nich wyjeżdżając za granicę nie posiada prawa jazdy, ale z biegiem czasu pojawia się u nich myśl, aby zdobyć takie uprawnienie. Jak zdać prawo jazdy w UK, gdy Twoja znajomość języka angielskiego jest słaba? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym wpisie.

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii – co musisz wiedzieć?

Każdy Polak, który pragnie zdobyć prawo jazdy w Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej musi wiedzieć, że proces jego uzyskiwania znacznie różni się od tego w naszym kraju. Jak zdać prawo jazdy w UK? Po pierwsze – tego typu uprawnienie może zrobić każdy, kto mieszka w Wielkiej Brytanii co najmniej 185 dni i ma skończone 17 lat. Po drugie – kandydat na prawo jazdy w UK nie może mieć problemów zdrowotnych, które mają negatywny wpływ na zachowanie kierowcy. Mowa tutaj w głównej mierze o schorzeniach neurologicznych, jak np. epilepsja, gdyż uniemożliwiają one bezpieczne prowadzenie pojazdów, a co za tym idzie przystąpienie do egzaminów. W przypadku wady wzroku przyszły kierowca musi bezwzględnie nosić szkła kontaktowe bądź okulary. Co więcej, przystępując do egzaminu na prawo jazdy w UK, każdy z kandydatów musi poinformować brytyjską Agencję Rejestracji Kierowców i Pojazdów (DVLA) o wszelkich schorzeniach i chorobach z jakimi się mierzy na co dzień, a które w jakikolwiek sposób mogą wpływać na umiejętność prowadzenia pojazdów. Zatajenie tychże informacji wiąże się niestety z surową grzywną!

Jak zdać prawo jazdy w UK – poznaj wszystkie etapy

Jeżeli spełniasz wszystkie powyższe wymogi i chcesz rozpocząć w Wielkiej Brytanii naukę jazdy, w pierwszej kolejności musisz zdobyć tzw. Provisional Driving Licence, czyli tymczasowe prawo jazdy, pozwalające rozpocząć cały kurs i prowadzić pojazd pod nadzorem profesjonalnego instruktora bądź też osoby, która ma skończone 21 lat i od co najmniej 3 lat jest kierowcą. Oczywiście tego typu uprawnienie ma sporo ograniczeń. Mianowicie nie można na nim wyjeżdżać za granicę, a poruszając się po autostradach trzeba posiadać pojazd wyposażony w dodatkowe pedały bezpieczeństwa dla wykwalifikowanego instruktora, który ma nadzór nad kierowcą.

Jeżeli zastanawiasz się, jak zdać prawo jazdy w UK, to musisz wiedzieć, że na terenie Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej nie ma obowiązku „wyjeździć” nałożonej odgórnie ilości godzin, tak jak ma to miejsce w Polsce. Co więcej kandydat na kierowcę nie ma obowiązku brać udziału w zorganizowanych kursach nauki jazdy czy jeździć z wykwalifikowanym instruktorem (wyjątek stanowią autostrady), wystarczy mu towarzystwo minimum 21-letniego kierowcy z 3-letnim doświadczeniem. Sam egzamin składa się z dwóch części. Teoretycznej – w skład której wchodzi test wielokrotnego wyboru oraz klipy na dostrzeganie zagrożeń, a także części praktycznej, czyli jazdy pojazdem pod nadzorem egzaminatora.

Prawo jazdy w UK po polsku – da się?

Oczywiście mimo, iż w Wielkiej Brytanii nie ma odgórnego obowiązku ukończenia specjalistycznego kursu i jazdy z instruktorem, to na terenie Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej działa wiele szkół nauki jazdy, oferujących kształcenie także w języku polskim, co jest nieocenionym ułatwieniem dla naszych rodaków. Do takich szkół zalicza się m.in. Croydons. Jak zatem widać prawo jazdy w UK po polsku jest jak najbardziej możliwe!

Wybierając naukę w szkole jazdy Croydons każdy kandydat otrzymuje na początku kompletne materiały, składające się z dwujęzycznych testów (w języku polskim i angielskim) z opcją egzaminu próbnego, mającego postać prawdziwego egzaminu. Ponadto kursanci otrzymują pełne wsparcie polskich instruktorów, od momentu zapisania się na kurs, przez naukę teoretycznych podstaw i praktycznych jazd, aż po odebranie prawa jazdy. Dzięki takiemu podejściu każdy Polak niezależnie od zaawansowania umiejętności porozumiewania się po angielsku, szybko może pojąć niezbędne informacje i umiejętności oraz uzyskać prawo jazdy w UK.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*