Szukaj

Przelew na numer telefonu, czyli innowacyjny sposób na natychmiastowe i wygodne transakcje

Dziś darmowe prowadzenie konta czy też bezpłatne przelewy to już w zasadzie norma dla posiadaczy rachunków bankowych. Przewagę konkurencyjną bankom dają obecnie innowacyjne usługi, jak np. przelew na numer telefonu przy użyciu BLIKA. Jednak nie wszystkie banki oferują tę usługę w aplikacjach mobilnych. Sprawdzamy, co to przelew na numer telefonu i jak z niego korzystać.


Przelew na numer telefonu BLIK

Dzięki przelewom na telefon przesyłanie pieniędzy pomiędzy dwoma osobami jest jeszcze prostsze i bezpieczniejsze. Rozwiązanie zostało wdrożone przez Polski Standard Płatności, operatora BLIK. Przelew na numer telefonu jest realizowany w trybie online w systemie Express Elixir i dostępny dla użytkowników BLIK w bankach, które udostępniają taką funkcjonalność.

Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba już znać numeru rachunku bankowego odbiorcy, aby przelać mu pieniądze. Za pomocą aplikacji bankowej z funkcjonalnością BLIK pieniądze można przekazać, podając jedynie numer telefonu osoby, do której przelew ma trafić. Numer telefonu z numerem rachunku bankowego można powiązać w swoim banku pod warunkiem, że dana instytucja jest uczestnikiem systemu przelewów natychmiastowych Express Elixir oraz BLIK, a także oferuje usługę przelewu na numer telefonu.

Obecnie z opcji przelew na numer telefonu w BLIK mogą korzystać użytkownicy aplikacji mobilnych udostępnianych przez Alior Bank, Bank Millenium, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, mBank oraz PKO Bank Polski. Przelew na numer telefonu jest dostępnych dla klientów tych banków przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.


Jak to działa?

Aby przelew na numer telefonu mógł zostać zrealizowany, numer ten musi być wcześniej zarejestrowany w aplikacji mobilnej banku (dzięki czemu znajdzie się w bazie aliasów PSP). Po wybraniu numeru telefonu odbiorcy przelewu system automatycznie weryfikuje jego przynależność do BLIKA i bazy numerów PSP, a także sprawdza, do jakiego rachunku jest on przypisany. Następnie dokonywana jest automatyczna zamiana numeru telefonu na odpowiedni numer rachunku bankowego – nie wymaga to żadnej aktywności do użytkownika. System Express Elixir KIR otrzymuje informację o zleceniu płatności wraz z numerem konta, dzięki czemu płatność jest natychmiastowo rozliczana, a pieniądze pojawiają się po chwili na rachunku odbiorcy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*