Szukaj

Studia prawnicze nadal popularne. Maturzyści wybierają prawo we Wrocławiu

Studia prawnicze

Ostatnie lata pokazały, że ani kryzys na rynku usług, ani też doskwierający wszystkim szkołom i uczelniom niż demograficzny nie wpłynęły ujemnie na popularność studiów prawniczych. Prawo nieprzerwanie należy do najbardziej obleganych kierunków w Polsce. Co sprawia, że młodzi ludzie tak chętnie idą na niełatwe przecież studia prawnicze?

Prawo wśród najpopularniejszych kierunków studiów

Wprawdzie pierwsze miejsce na liście najbardziej obleganych kierunków od kilku lat tak naprawdę zależy przede wszystkim od mody na konkretną branżę i zmieniające się zapotrzebowanie pracodawców (w ostatnich latach była to informatyka oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna ze specjalnością PR i marketing medialny), jednak studia prawnicze niezmiennie znajdują się w ścisłej czołówce tego zestawienia.

Studia prawnicze
Studia prawnicze

W 2014 roku na 5 tys. miejsc na dziennych studiach prawniczych zgłosiło się aż 18 tys. kandydatów. Największą renomą nieprzerwanie cieszą się studia prawnicze na dolnośląskich uczelniach. 3 lata temu sam tylko Uniwersytet Wrocławski na 275 dostępnych miejsc miał aż 2 266 kandydatów, co oznacza, że średnio na jedno miejsce ubiegło się 8,2 osób. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się studia prawnicze w Warszawie, w Poznaniu, Łodzi czy w Lublinie.

Możliwości absolwentów prawa

Ogromna popularność studiów prawniczych to, zdaniem wielu ekspertów, zasługa wszechstronności gwarantowanej przez wykształcenie prawnicze, a przez to dużych możliwości wyboru dalszej kariery. Prezes Rady Radców Prawnych, Dariusz Sałajewski, w rozmowie z dziennikarzami Newsweeka przyznał, iż „studia prawnicze są uniwersalne i otwierają różne możliwości”. Opinię tę podzieliła w wywiadzie dla należącego do Rzeczpospolitej portalu rp.pl Ewa Jakubiak-Zielińka z firmy rekrutacyjnej People sp. z o.o. Zdaniem ekspertów, absolwenci prawa znajdują zatrudnienie nie tylko w typowo prawniczych zawodach, ale i w biznesie oraz zarządzaniu, czyli wszędzie tam, gdzie znajomość poszczególnych przepisów prawa i całych ustaw jest bardzo pożądana.

Wrocław stolicą polskiego prawa

Wyniki rekrutacji na trwający obecnie rok akademicki 2016/2017 pokazują, że największym zainteresowaniem maturzystów cieszą się studia prawnicze w stolicy Dolnego Śląska. Do końca września na wrocławskie uczelnie kształcące studentów na kierunku Prawo zgłosiło się aż 2142 kandydatów. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że uczelnie w tym mieście musiały zwiększyć limit przyjęć jeszcze przed zakończeniem rekrutacji.

Zdaniem obserwatorów, chętnych do studiowania prawa we Wrocławiu przyciąga renoma tamtejszych uczelni, ich infrastruktura, kadra oraz samo miasto. Znaczenie ma nie tylko atrakcyjność Wrocławia jako miejsca przyjaznego studentom, ale i fakt, że coraz więcej korporacji prawniczych otwiera tam swoje siedziby lub przedstawicielstwa. Stwarza to doskonałe podłoże do współpracy pomiędzy kancelariami a lokalnymi uczelniami, co dla samych studentów oznacza łatwość w uczestniczeniu w programie praktyk i zdobywaniu tak ważnego doświadczenia.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*