Szukaj

Wiosenne porządki – jak zaplanować, żeby nie zwariować?

Początek wiosny to doskonała pora, aby wprowadzić w życie zmiany i podjąć nowe wyzwania. Jest to również idealny moment na generalne porządki i odświeżenie mieszkania. Wiele osób czuje się przytłoczonych obowiązkami i zupełnie nie wie od czego zacząć efektywne sprzątanie. Warto dostosować się do kilku organizacyjnych zasad, które znacznie ułatwią porządki i pozwolą na zachowanie dobrego humoru.

Grunt to dobry plan

Wiosenne porządki powinny zostać dobrze zaplanowane. Warto zastanowić się jakie prace chcemy wykonać. Z pewnością powinny być to miejsca, do których na co dzień nie zaglądamy – szafy, szuflady, przestrzenie za meblami, strych, garaż itp. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie czasowego limitu na poszczególne zadania. Przygotowany plan można powiesić w widocznym dla wszystkich miejscu, np. na lodówce. Z pewnością wiele satysfakcji przyniesie wykreślanie kolejnych punktów z harmonogramu.

Dobra atmosfera i pomoc domowników

W porządkach na pewno pomoże miła atmosfera. Stworzy ją na pewno dynamiczna muzyka. Ulubione brzmienia dodadzą energii, a przykry obowiązek sprzątania stanie się wspaniałą zabawą. W domowe prace powinni zaangażować się ponadto wszyscy domownicy. Dzięki temu zaplanowane prace zostaną wykonane szybko i sprawnie. Rozwiązanie takie jest ważne również dla dzieci. Pomoc w sprzątaniu nauczy ich dbania o otoczenie, dokładności oraz szacunku do wykonanej pracy.

Od góry do dołu

Należy pamiętać o odpowiedniej kolejności prac. Najpierw myjemy okna, pierzemy firanki i pozbywamy się pajęczyn. Następnie wycieramy kurze z szafek, a na końcu odkurzamy i zmywamy podłogi. Taka organizacja pracy z pewnością zapobiegnie kilkukrotnego powtarzania tych samych czynności.

Wyrzuć to co niepotrzebne

Wiele osób ma tendencję do przechowywania przez długi czas rzeczy, które od dawna nie są potrzebne. Zabierają one sporo miejsca i wprowadzają niepotrzebny bałagan. Warto być obiektywnym i opróżnić szafy z takich przedmiotów. Przykładowo, ubrania które od lat nie zostały założone można sprzedać, bądź oddać potrzebującym.

Warto regularnie dbać o porządek. Dzięki temu wiosna nie będzie kojarzyła się z ciężkimi domowymi pracami, a sprzątanie domu nie będzie wymagało dużego zaangażowania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*