Szukaj

Farby proszkowe

Czym są farby proszkowe oraz jak nimi malować?

Obecnie malowanie proszkowe staje się coraz bardziej popularne. Tego typu metoda jest stosowana przede wszystkim w przemyśle, jednak również wykorzystuje się ją w innych dziedzinach. Zatem na czym dokładnie polega tego typu technologia oraz w jaki sposób przebiega cały proces?

Coraz bardziej popularne malowanie proszkowe

Technologia malowania proszkowego wbrew pozorom nie jest taka trudna. Polega przede wszystkim na nałożeniu na metal farby, która jest w postaci proszku. Jednak zanim przystąpimy do malowania powinniśmy pamiętać, iż powierzchnia na którą ma zostać nałożony proszek powinna być dokładnie oczyszczona chemiczne lub też mechanicznie.

Tego typu malowanie jest przeprowadzane metodą natrysku elektrokinetycznego lub też elektrostatycznego. Malowany przedmiot jest specjalnie uziemiony, dzięki temu proszek płynący z pistoletu zdecydowanie łatwiej się na nim osadza. Kolejnym etapem jest umieszczenie malowanych elementów w piecu, gdzie namalowana powłoka jest stopiona oraz utwardzona. Dzięki temu charakteryzuje się wysoką trwałością.

Farba proszkowa
Farba proszkowa

Różne rodzaje farb proszkowych

Warto wiedzieć, iż możemy wyróżnić kilka rodzajów farb przeznaczonych do malowania proszkowego. W sklepach znajdziemy między innymi farby proszkowe epoksydowe, a także poliestrowo- epoksydowe. Dostępne są również farby poliestrowe. Używając pierwszej grupy farb możemy być pewni, iż uzyskana przez nas powłoka będzie twarda oraz odporna na zarysowania. Z kolei stosując farby z drugiej grupy otrzymamy powłokę odporną na przegrzania. Ostatnia grupa farb przeznaczona jest to pokrywania przedmiotów, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych.

Malowanie proszkowe w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to bardzo trwała forma nakładania farby, która jest obecnie wykorzystywana przez wielu producentów w różnorodnych dziedzinach na całym świecie. Tym samym produkcja farb proszkowych stale wzrasta, dzięki czemu tego typu produkty są łatwo dostępne na naszym rynku.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*