Szukaj

Kominek – ogrzewanie, dekoracja i inne funkcje

Współcześni projektanci wnętrz traktują kominek jako coś więcej niż jedynie dekoracja i niepowtarzalna atmosfera. Niejednokrotnie jest to również jeden ze sposobów na ogrzanie domu. Obecnie nie jest już kojarzony z luksusem, można go posiadać w każdym rodzaju mieszkania, nawet w bloku. Warto przyjrzeć się jakie funkcje mogą mieć kominki.

Kominek jako element dekoracyjny

Kominek stanowi bardzo elegancki element upiększania każdego wnętrza, niezależnie czy jest ono wykonane w stylizacji nowoczesnej czy bardziej klasycznej. Jest miejscem, gdzie chętnie gromadzi się cała rodzina. Uspokaja po trudach dnia codziennego i wpływa na lepsze samopoczucie.

Efektywne ogrzewania za pomocą kominka

Osoby, których mieszkania są wyposażone w kominek ogrzewanie traktują raczej jako sprawę drugorzędną, choć niewątpliwie istotną. W przypadku kominków tradycyjnych, otwartych można się ogrzać przebywając jedynie w niedalekiej odległości. Ciepło z takiego rodzaju kominka jest rozprowadzane dość nierównomiernie, poza tym nie można regulować jego ilości. Bardziej efektywne jest ogrzewanie kominkowe zamknięte, które posiadają możliwość podłączenia systemu DGP – dystrybucji gorącego powietrza. Komora spalania jest tu osłonięta szybką ze specjalnego materiału. Ciepło jest oddawane za pośrednictwem ogrzanego powietrza, transportowanego specjalnymi kanałami na dalsze odległości. W taki sposób można ogrzać pomieszczenia o kubaturze ok. 400 m3.

Centralne ogrzewanie

Kominek może stanowić źródło ciepła dla tradycyjnych instalacji centralnego ogrzewania. Umożliwia to tzw. płaszcz wodny. Na zasadzie promieniowania wytwarzany jest bardzo niewielki procent całego ciepła, większość przekazywana jest wodzie, która napływa między ścianki płaszcza i przekazuje je do grzewczej instalacji. Kominek może być z powodzeniem głównym źródłem centralnego ogrzewania, jak i równie dobrze znakomitym jego wspomagaczem.

Kominek a podgrzewanie wody użytkowej

Kominki wyposażone w płaszcz wodny dają możliwość podgrzewania użytkowej wody. Po pierwsze, za pomocą układu pojemnościowego – duży wydatek ciepłej wody jest uzyskiwany poprzez zasobnik pojemnościowy z wężownicą. Po drugie zaś, przy udziale układu przepływowego – a więc kominka wyposażonego w płaszcz wodny z dodatkową wężownicą, który jest w stanie dostarczyć więcej ogrzanej wody niż przeciętny podgrzewacz elektryczny, jednak mniej niż układ pojemnościowy.

Kominek jako sposób na grilla

Kominek może także służyć jako oryginalne miejsce na grilla. Za pomocą specjalnego rusztu, wstawianego do kominka można w nim upiec kiełbaski, kurczaka i wszelkiego rodzaju potrawy wykorzystywane na grillu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*