Szukaj

Jak przekazać 1% podatku za 2018 rok?

Już od kilku lat Polacy mają możliwość podczas rozliczania się ze swoich podatków przekazania 1% ich wysokości na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Większość osób decyduje się na przekazanie tego rodzaju wsparcia, ponieważ nie jest to w żaden sposób uciążliwe, ani nie kosztuje. Naczelnik Urzędu Skarbowego, w którym dokonano takiego rozliczenia przekazuje następnie odpowiednią kwotę na rzecz wybranej organizacji i nie zasila ona budżetu państwa. Jak przekazać 1% podatku (1 % białaczka) wybranej organizacji?

Jest to bardzo łatwe. Takiego przekazania dokonuje się w następujących krokach:

  • należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym poprzez odpowiedni formularz PIT.
  • konieczne jest zaznaczenie, że podejmuje się decyzję o przekazaniu 1% wysokości należnych państwu podatków,
  • jeżeli chce się wesprzeć konkretną organizację, konieczne jest wskazanie jej nr KRS.

Jak przekazać 1% podatku w roku 2019?

Począwszy od następnego roku, zmieniają się w Polsce zasady rozliczania podatków z Urzędami Skarbowymi. Te samodzielnie rozliczą bowiem obywateli w oparciu o formularze PIT dostarczone przez pracodawcę. Takie dane, jak nr KRS organizacji wspieranej w zeszłym roku, zaciągną się natomiast z systemu. Każdy, kto będzie chciał zmienić rodzaj organizacji, zmuszony jest do poinformowania Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce rozliczania się. Można to zrobić za pomocą specjalnego formularza.

Zawsze istnieje możliwość zmiany organizacji, której chce się przekazać swój podatek. Poza tym, niektóre osoby nadal składać będą swoje formularze PIT, ponieważ będą chciały korzystać z ulg, które nie pojawiały się we wcześniejszych latach. Konieczne jest to również w przypadku chęci rozliczenia się wspólnie z małżonkiem. Nie zmienia się to, że podatnik sam nie musi martwić się tym, jak przekazać 1% podatku, ponieważ Urząd Skarbowy zajmie się tym w jego imieniu. Wystarczy jedynie wypełnić prawidłowo rubrykę KRS i podać nazwę szczegółowego celu, jeżeli taki istnieje. Większość osób decyduje się na wsparcie fundacji dobroczynnych przekazując swój podatek.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*