Prawo, od wielu lat plasuje się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków studiów. Wciąż uchodzi za kierunek bardzo prestiżowy i jak magnes przyciąga kolejnych adeptów. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kierunek bardzo wymagający. Poza tym, samo ukończenie go nie sprawi, że będziemy wprost rozchwytywani na rynku pracy.
Prawniczy rynek pracy
Pomimo tego, że rynek prawniczy jest dość nasycony, w 2018 r. kierunek prawo był ponownie oblegany. W zasadzie jak co roku, na jedno miejsce przypadało aż kilkunastu kandydatów. Jeśli chodzi o ogólne statystyki, prawo wciąż jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych kierunków. Niektórych może jednak dziwić ten fakt. Pomimo uznania, jakim cieszy się profesja prawnika, rynek pracy nie jest dla absolwentów tego kierunku aż tak łaskawy. Ukończenie samego kierunku, a nawet aplikacji nie daje gwarancji zatrudnienia. Mitem jest również, że wszyscy prawnicy świetnie zarabiają. To sprawa bardzo indywidualna, zależy od wiedzy, pozycji i lat pracy konkretnej osoby.
Istotna jest specjalizacja
Kluczem do sukcesu na rynku pracy związanym ze świadczeniem usług prawniczych może być specjalizacja. Dlaczego? Działa tu bardzo prosta zasada: jeśli wiesz wszystko, nie wiesz w zasadzie niczego. Nie należy jej oczywiście traktować dosłownie. Ale faktem jest, że wiedza ogólna najczęściej po prostu nie wystarcza. Nie można wiedzieć wszystkiego o wszystkim, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę tak rozległą dziedzinę, jaką jest prawo. Po drugie, przepisy prawa, wbrew pozorom, dość często się zmieniają. Bywa nawet tak, że wiedza studenta już w krótkim czasie po zaliczonym egzaminie jest nieaktualna. Zatem, jak widzimy, specyfika samej dziedziny wymusza jak najwcześniejszą specjalizację.
Warto zwrócić uwagę na uczelnie, które tym potrzebom wychodzą naprzeciw. Dobrym przykładem jest tutaj Wyższa Szkoła Prawa. Na kierunku 'Prawo jednolite 5-letnie studia magisterskie’ już od pierwszego roku wprowadzono dwie specjalności: Prawo w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i Obsługa prawna przedsiębiorców i konsumentów. Dzięki takiemu podziałowi, podczas samych studiów można przygotowywać się do wykonywania pracy w konkretnej dziedzinie z prawem związanej bądź pokrewnej. A warto zauważyć, że prawo to nie tylko zawód adwokata, radcy prawnego czy sędziego. Można także pracować jako doradca prawny, mediator, prawnik w międzynarodowych korporacjach, negocjator. O takich ścieżkach rozwoju kariery zawodowej trzeba pamiętać.
Praktyka, i jeszcze raz praktyka
Co poza samą specjalizacją jest istotne? Na pewno jak najczęstszy kontakt z praktykami, którzy są nieocenionym źródłem wiedzy. Mowa tutaj nie tylko o prawniczej wiedzy, którą mogą przekazać. Ważna jest także ta dotycząca rynku pracy, pomagająca studentom w rozwoju i wyborze swojej ścieżki zawodowej. Drugą, tak samo, o ile nie bardziej, ważną sprawą są praktyki zawodowe i praktyczna forma prowadzenia zajęć. W przywołanej już Wyższej Szkole Prawa wszystkie te elementy są dopracowane.
W ramach zajęć na kierunku prawo studenci mają okazję spotkań z czynnymi zawodowo sędziami, notariuszami, prokuratorami, przedstawicielami biznesu; mogą poznawać te zawody od kuchni. Podczas ćwiczeń i warsztatów uczą się jak sporządzać pisma procesowe, uczestniczą w symulacjach rozpraw – zdobywają niezbędne, praktyczne umiejętności już na etapie studiów. Co z praktykami? Na trzecim roku studiów rozpoczyna się rozbudowany program praktyk i staży. Te odbywają się w wielu rekomendowanych instytucjach takich jak: jednostki wymiaru sprawiedliwości, kancelarie: radcowskie, adwokackie, notarialne, komornicze, organy administracji rządowej. Wszystkie te elementy mają na pewno ogromny wpływ na odnalezienie się studentów na rynku pracy.