Szukaj

System sterowania oświetleniem – ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie

Aktualny wzrost koniunktury w Polsce umożliwił rozwój infrastruktury drogowej. Wciąż dobudowywane są nowe odcinki dróg a wraz z nimi elementy związane z oświetleniem. Ich ilość wymaga zastosowania automatyzacji, dzięki której sterowanie odbywa się w sposób bezproblemowy a awarie są możliwe do wykrycia niemal natychmiast – właśnie za to odpowiada system sterowania oświetleniem ulicznym.

Sterowanie oświetleniem ulicznym

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem ulicznym pozwalają w pełni zautomatyzować dostosowanie odpowiedniej ilości światła jaka jest potrzebna przy danych warunkach pogodowych przy jednoczesnej minimalizacji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla.

Minimalizacja zużycia przekłada się na realne zmniejszenie kosztów związanych z wykorzystaniem energii a to bardzo istotny element budżetu jednostek samorządowych. Taki efekt można uzyskać dzięki odpowiednim czujnikom reagującym na ruch montowanym w lampach, którego głównym zadaniem jest możliwość ustawienia niskiej emisji światła a dzięki temu oszczędność energii w miejscach lub drogach rzadko uczęszczanych.

Jaki sprzęt wykorzystuje system sterownia oświetleniem ulicznym

Zazwyczaj systemy sterowania oświetleniem ulicznym wymagają odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu do zarządzania, który składa się elementów takich jak:

  1. Sterownik w lampie – aby móc zautomatyzować sterowanie musi zachodzić połącznie pomiędzy jednostką sterującą a lampą. Za wykonywanie poleceń w oprawie lampy odpowiada właśnie sterownik, który odbiera, przetwarza i wykonuje polecenia bezpośrednio z jednostki sterującej, oraz informuje o awarii,
  2. Koncentrator (jednostka sterująca) – urządzenie elektroniczne instalowane w centralnym punkcie sieci oświetleniowej. Odpowiada za przekazywanie i odbieranie sygnałów z poszczególnych elementów infrastruktury oraz kontrolę i zarządzanie całym systemem.
  3. Oprogramowanie sterujące – jest to system, który odpowiada za sterowanie i sygnały przesyłane do jednostki sterującej oraz za jej pomocą do poszczególnych elementów infrastruktury.

Całość składa się na system sterowania oświetleniem ulicznym jaki można spotkać na większości infrastruktury w Polsce.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*