Szukaj

W jaki sposób uniknąć długów?

porady dla zadłużonych

Praktycznie wszyscy żyjemy dzisiaj na kredyt. Czasem jednak jest tak, że kwota zobowiązań finansowych nas przerasta i nie jesteśmy w stanie dalej kontynuować spłaty kredytów i normalnie funkcjonować. Zadłużyć się jest stosunkowo łatwo, jednak znacznie gorzej jest wydostać się z pętli zadłużenia. Jaki uniknąć długów i problemów finansowych?

Porady dla zadłużonych – mam długi i co dalej?

Porady dla zadłużonych mogą posłużyć nie tylko tym, którzy są już dłużnikami, ale również tym, którym widmo konsekwencji spowodowanych niespłacanymi zobowiązaniami finansowymi „depcze po piętach”. To, czy uporamy się z długami lub ich unikniemy zawczasu, zależy w dużej mierze od nas.

Plan jest najważniejszy

Jeśli grozi Ci zadłużenie, szykuj się na wojnę. Dlaczego? Ponieważ, jak i na niej potrzebna będzie Ci wiedza i strategia. W praktycznie każdej sytuacji jesteśmy w stanie uchronić się przed długiem. Co jest jednak nam do tego potrzebne? Plan. Nie analizując swojej obecnej sytuacji, możemy obudzić się pewnego dnia z ujemnym saldem na koncie i zerową ilością banknotów w portfelu. Tego każdy z nas chciałby uniknąć. Zwłaszcza, jeśli do naszej wypłaty wciąż daleko.

porady dla zadłużonych

Dobre zarządzanie finansami – a zatem edukacja i planowanie – jest najlepszym sposobem na uchronienie się przed zadłużeniem. Wiele osób bagatelizuje tę kwestię. Jednak – jak pokazują doświadczenia wielu dłużników – to właśnie zaniedbanie nadzoru budżetu finansowego prowadzi najczęściej do ich kłopotów finansowych. Częstym powodem pierwszych problemów z pieniędzmi będzie również przeliczenie się w kwestiach finansowych, zakup produktów, na które nas zwyczajnie nie stać lub inwestowanie pieniędzy, których jeszcze nie mamy.

W nastawieniu tkwi problem

To w naszym sposobie myślenia i nastawieniu najczęściej tkwi główny problem. Jeśli dochodzi do niego również brak stosownej edukacji finansowej lub – co gorsza – emocjonalne podchodzenie do pieniędzy, to zadłużenie jest praktycznie kwestią czasu. Aby uniknąć długów należy świadomie oceniać swoją aktualną sytuację finansową i nie żyć „ponad stan” na co wiele osób sobie obecnie pozwala. Pożyczki i kredyty są narzędziem finansowym, które jest dla każdego zarabiającego człowieka, jednak produktem tym należy umieć się posługiwać w taki sposób, aby uniknąć zadłużenia. Oznacza to w głównej mierze to, że na kolejne zobowiązanie finansowe – np. w postaci kredytu – powinniśmy pozwolić sobie dopiero w takiej sytuacji, w której jesteśmy pewni, że będziemy mogli się z niego wywiązać i zostanie nam jeszcze zapas gotówki na nieprzewidziane wydatki.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*