Szukaj

Czym jest podpis elektroniczny i jak go wyrobić?

Internet pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu, który zamiast spędzić w domowym zaciszu na ulubionej kanapie, przeznaczylibyśmy na oczekiwanie w długich urzędowych kolejkach. Jednak niektóre oficjalne dokumenty – mimo, że mogą być dostarczone drogą internetową – wymagają specjalnego podpisu elektronicznego. Co to jest podpis elektroniczny i jak go wyrobić?

Czym jest podpis elektroniczny?

Ustawa od posługiwanie się podpisem elektronicznym w komunikacji pomiędzy różnymi instytucjami, urzędami i firmami w naszym kraju, obowiązuje od 2001 roku. Podpis elektroniczny stanowi zbiór danych, które pozwalają potwierdzić tożsamość użytkownika prywatnego, bądź też podmiotu.

Do czego służy podpis elektroniczny?

W Polsce podpis elektroniczny może być wykorzystywany do wymiany i podpisywania dokumentów, oznaczanie czasowe dokumentów elektronicznych, które mają być przesłane do urzędów, instytucji, banków, biur maklerskich, klientów i kontrahentów, a także zawieranie umów drogą internetową, i udział w aukcjach.

Kwalifikowany, czy niekwalifikowany?

W Polsce funkcjonują dwa rodzaje podpisów elektronicznych:
– podpis elektroniczny kwalifikowany – z dodatkowymi zabezpieczeniami, tzw. podpis elektroniczny z certyfikatem,
– podpis elektroniczny niekwalifikowany – bez certyfikatu, nazywany również zwykłym certyfikatem elektronicznym.

Przewiduje się, że w Polsce zostaną wprowadzą również dwa dodatkowe rodzaje podpisów elektronicznych: e-podpis osobisty i podpis zaawansowany.

Jak uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest – w przeciwieństwie do niekwalifikowanego podpisu – płatny. Można go uzyskać za pośrednictwem trzech podmiotów:

– Krajowej Izby Rozliczeniowej,
– Polskiego Centrum Certyfikacji Elektronicznej,
– Powszechnego Centrum Certyfikacji.

Podpisanie umowy na usługi certyfikacyjne odbywa się w siedzibie wybranego podmiotu. Potwierdzenie tożsamości użytkownika odbywa się za pomocą dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Przygotowany certyfikat odbiera się osobiście.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*