Szukaj

Faktoring, czyli jak poprawić płynność finansową firmy

faktoring

Nieterminowe płatności i nierzetelni kontrahenci, którzy nie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków to tylko niektóre aspekty mogące znacząco pogorszyć sytuację finansową firmy. Szczególnie w przypadku przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają wchodzić na rynek, brak płynności finansowej może skutecznie utrudnić rozwój biznesu. Niewiele osób jednak wie, że mają możliwość skorzystania z faktoringu, który pomoże uporać się z nieterminowymi kontrahentami.

Czym jest faktoring?

W przedsiębiorstwach, które dopiero się rozwijają lub nie posiadają odpowiednich rezerw finansowych, ważne są regularne płatności. Niestety, niektórzy kontrahenci nie wywiązują się ze swoich obowiązków terminowo, a co za tym idzie, firma może stracić płynność finansową. Z tego względu coraz popularniejszy staje się faktoring, czyli usługa polegająca na wykupowaniu należności z faktur i finansowaniu ich przez instytucje zewnętrze. Za usługę, faktor, czyli  firma regulująca należności, pobiera opłatę w postaci prowizji naliczanej od wysokości faktur. Czasami faktoring jest jedyną możliwością utrzymania płynności finansowej i pokrywania bieżących zobowiązań, dlatego nawet ponoszone koszty obsługi i tak korzystniej wpływają na sytuację przedsiębiorstwa.

Komu opłaci się faktoring?

Oczywiście najlepszą sytuacją jest, gdy należności regulowane są terminowo. Prowadzenie własnej firmy wymaga jednak elastycznego podejścia i poszukiwania rozwiązań, które pozwolą poprawić płynność finansową. Faktoring to usługa, z której chętnie korzystają firmy mające problem z wypłacalnością kontrahentów. Instytucje świadczące usługi faktoringowe zajmują się także odzyskiwaniem należności, dlatego decydując się na taką współpracę, nie musimy się martwić tym, że klient nie spłaci swojego zobowiązania. Faktoring coraz częściej stanowi alternatywę dla tradycyjnego kredytu, a małym przedsiębiorstwom ułatwia budowanie zdolności kredytowej, poprzez zapewnienie płynności. Więcej na temat prowadzenia biznesu można znaleźć na blogu  https://www.profinfo.pl/blog/, gdzie na bieżąco udostępniane są ciekawe wpisy dotyczące aspektów prawnych oraz biznesowych rozwoju firmy.

Wady faktoringu

Najważniejszą wada faktoringu są koszty obsługi, które w niektórych przypadkach mogą być wysokie. Mimo że faktoring pozwala zapewnić stały dostęp do środków finansowych, to trzeba liczyć się z tym, że nie otrzymamy całej należności z wystawionych faktur. Należy pamiętać również o tym, że usługa faktoringu nie sprawdzi się w przypadku sprzedaży detalicznej i gotówkowej, dlatego warto szukać innych sposobów zabezpieczeń na wypadek nieterminowych kontrahentów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*