Rozładunek i załadunek materiałów sypkich jest wbrew pozorom trudną sztuką. Zwłaszcza w przypadku zastosowań przemysłowych, w których niezwykle ważna jest precyzja i bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i mienia. Zarówno w przypadku rozładunku jak i załadunku wspomnianych materiałów, doskonale sprawdzają się tak zwane torby BIG BAG.
Czym jest BIG BAG?
Opakowania typu BIG BAG są bardzo pojemnymi, elastycznymi kontenerami, służącymi do przechowywania materiałów sypkich i niebezpiecznych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są one wykonane z tworzyw sztucznych. Ten materiał sprawia, że można w nich przechowywać naprawdę różne materiały – nawet te o wysokim stopniu reaktywności chemicznej.
Jak załadować/wyładować BIG BAG-a?
Załadunek i wyładunek BIG BAG-ów nie jest wcale taki prosty. Mamy tu przecież do czynienia z dużym pojemnikiem, który może mieć pojemność nawet i kilkuset litrów. Proces załadowania i wyładowania zawartości tych kontenerów jest możliwy tylko i wyłącznie w przypadku odpowiednich maszyn załadowczo – wyładowczych.
Rozładunek BIG BAG
Rozładunek kontenerów BIG BAG jest możliwy dzięki specjalnym konstrukcjom, pozwalającym na pionowe umiejscowienie torby w ich obrębie. Dzięki temu, możliwe jest grawitacyjne opadnięcie zawartości kontenera bezpośrednio do komory, z której odbiera ją specjalny przenośnik taśmowy. Cały proces wyładunku jest tak dopracowany, by nie dopuścić do ewentualnego przeciążenia układu i w konsekwencji – do zniszczenia urządzenia rozładowczego.
Załadunek BIG BAG
Proces ładowania zawartością sypką toreb BIG BAG jest bardzo prosty, aczkolwiek odwrotny do procesu rozładunku. Załadunek BIG BAG jest możliwy tylko po umiejscowieniu torby w sposób pionowy i wsypaniu do niej metodą grawitacyjną wspomnianej zawartości sypkiej.
Element większego układu
Nie oznacza to, że elementy umożliwiające załadunek jak i rozładunek BIG BAG nie mogą być rozbudowane o dodatkowe elementy. Często są one częścią bardziej złożonego procesu, w skład którego mogą wchodzić również różnego rodzaju przesiewacze, separatory magnetyczne itd. Dzięki nim mamy pewność, że zarówno wsypywane jak i wysypywane materiały nie zawierają żadnych dodatkowych elementów, mogących wpłynąć na poprawną pracę poszczególnych maszyn i urządzeń.
Podsumowując, układy ładujące i rozładowujące torby BIG BAG są bardzo ważne z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Skracają one czas czynności załadowczo – rozładowczych i pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo zarówno obsługujących tą czynność pracowników jak i stabilność pracy urządzeń.
Gdzie big bagi mają największe zastosowanie?