Zabieg lub operacja może być zarówno dla psa, jak i jego właściciela stresującym momentem. W każdym przypadku musimy przestrzegać określonych wytycznych, by zapewnić zwierzęciu komfort i bezpieczeństwo. O czym przede wszystkim trzeba pamiętać?
Zabiegi weterynaryjne i chirurgiczne
Najróżniejsze sytuacje mogą doprowadzić do tego, że pies będzie poddany zabiegowi lub operacji. Do najczęstszych, wykonywanych przez lekarzy weterynarii, należą chociażby sterylizacja, kastracja, szycie ran. W poważniejszych przypadkach, jak uszkodzenia kości, stawów, tkanek miękkich może okazać się, że niezbędny będzie chirurg dla psa. Warszawa i inne duże miasta oferują specjalistyczne usługi w tym zakresie, ale i w nieco mniejszych miastach zaczynają być one dostępne.

Niezbędne badania
W zależności od rodzaju przeprowadzanego zabiegu, psu należy wykonać niezbędne badania. Pomagają one wykluczyć ewentualne komplikacje, do których mogłoby dojść. Do podstawowych, z którymi można się zetknąć należą: badania ekg dla zwierząt, badania krwi czy badania USG. Badania mogą być wykonane wcześniej bądź w dniu zabiegu. Jeśli ich wyniki nie będą pozwalały na przeprowadzenie operacji lub zabiegu, pies zostanie poddany odpowiedniemu leczeniu, a sam zabieg przesunięty w czasie.
Przygotowanie pas do zabiegu
Niezależnie czy chodzi o mniej skomplikowany zabieg, czy o operację, psa należy przygotować w ten sam sposób. Podstawa to zadbanie, by jego przewód pokarmowy był pusty – pies powinien zatem przejść 24-godzinną (niekiedy 12-godzinną) głodówkę. Dostęp do wody należy mu ograniczyć dopiero na ok. 2 godziny przed zabiegiem. Jeśli możemy, zadbajmy również, by pies się wypróżnił.
Sprawy formalne
Jako właściciel psa, nie możemy zapomnieć również o formalnościach, które przyjdzie nam załatwić przed samym zabiegiem. Ze sobą należy mieć oczywiście książeczkę zdrowia zwierzęcia i wszelką inną dokumentację medyczną, o ile wcześniej przeprowadzano dodatkowe badania. W związku z tym, że każdego rodzaju zabieg związany jest z ryzykiem, niezależnie od stopnia jego skomplikowania, zostaniemy poproszeni o popisanie zgody na wykonanie zabiegu. Jeśli psu towarzyszy osoba, która nie jest jego formalnym właścicielem, powinna posiadać pełnomocnictwo do podpisania powyższego dokumentu.