Szukaj

Jak przygotować psa do zabiegu lub operacji?

Zabieg lub operacja może być zarówno dla psa, jak i jego właściciela stresującym momentem. W każdym przypadku musimy przestrzegać określonych wytycznych, by zapewnić zwierzęciu komfort i bezpieczeństwo. O czym przede wszystkim trzeba pamiętać?

Zabiegi weterynaryjne i chirurgiczne

Najróżniejsze sytuacje mogą doprowadzić do tego, że pies będzie poddany zabiegowi lub operacji. Do najczęstszych, wykonywanych przez lekarzy weterynarii, należą chociażby sterylizacja, kastracja, szycie ran. W poważniejszych przypadkach, jak uszkodzenia kości, stawów, tkanek miękkich może okazać się, że niezbędny będzie chirurg dla psa. Warszawa i inne duże miasta oferują specjalistyczne usługi w tym zakresie, ale i w nieco mniejszych miastach zaczynają być one dostępne.

Jak przygotować psa do zabiegu lub operacji?

Niezbędne badania

W zależności od rodzaju przeprowadzanego zabiegu, psu należy wykonać niezbędne badania.  Pomagają one wykluczyć ewentualne komplikacje, do których mogłoby dojść. Do podstawowych, z którymi można się zetknąć należą: badania ekg dla zwierząt, badania krwi czy badania USG. Badania mogą być wykonane wcześniej bądź w dniu zabiegu. Jeśli ich wyniki nie będą pozwalały na przeprowadzenie operacji lub zabiegu, pies zostanie poddany odpowiedniemu leczeniu, a sam zabieg przesunięty w czasie.

Przygotowanie pas do zabiegu

Niezależnie czy chodzi o mniej skomplikowany zabieg, czy o operację, psa należy przygotować w ten sam sposób. Podstawa to zadbanie, by jego przewód pokarmowy był pusty – pies powinien zatem przejść 24-godzinną (niekiedy 12-godzinną) głodówkę. Dostęp do wody należy mu ograniczyć dopiero na ok. 2 godziny przed zabiegiem. Jeśli możemy, zadbajmy również, by pies się wypróżnił. 

Sprawy formalne

Jako właściciel psa, nie możemy zapomnieć również o formalnościach, które przyjdzie nam załatwić przed samym zabiegiem. Ze sobą należy mieć oczywiście książeczkę zdrowia zwierzęcia i wszelką inną dokumentację medyczną, o ile wcześniej przeprowadzano dodatkowe badania. W związku z tym, że każdego rodzaju zabieg związany jest z ryzykiem, niezależnie od stopnia jego skomplikowania, zostaniemy poproszeni o popisanie zgody na wykonanie zabiegu. Jeśli psu towarzyszy osoba, która nie jest jego formalnym właścicielem, powinna posiadać pełnomocnictwo do podpisania powyższego dokumentu. 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*